23/04/2023
Φιορετσίνα 4 10 12 7 - 33 -
Μία + Μία 13 16 13 12 - 54 -

Μία + Μία ίσον... παραμονή!

Ξέροντας από το πρώτο κιόλας δευτερόλεπτο που πάτησε παρκέ τί ήθελε και πώς θα το κατακτήσει, η Μία +Μία επιβλήθηκε της αδιάφορης βαθμολογικά αλλά δυναμικής Φιορετσίνα με 33-54 και εξασφάλισε θέση παραμονής στη Development.

Η Μία + Μία φάνηκε να μπαίνει αποφασισμένη στο παρκέ, με σκοπό να πάρει διαφορά από νωρίς, να απομακρύνει το άγχος και να περιορίσει τις πιθανότητες της ήττας. Τζοτζόκος, Μοναστηριώτης και Κολυπέρας έκαναν τη... δουλίτσα τους στο ποστ, με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να κλείσουν την πρώτη περίοδο με 4-13.

Μπήκε στον αγώνα να δώσει ενέργεια, πνοή και σκορ στη Φιορετσίνα ο Χαρικιόπουλος και το έκανε...άμεσα, με τους "μωβ" όμως να αδυνατούν να μειώσουν κάτω από τους 9. Ο Αλβέρτος με καλές προσωπικές άμυνες και ποιότητα στην επίθεση, ανέβασε πάλι τη διαφορά, με το ημίχρονο να κλείνει στο 14-29 για Μία + Μία.

Με Γερόλυμο, Βογιατζή και Αλβέρτο να... καλύπτουν την ασυνήθιστα ήσυχη επιθετικά ημέρα των Μαυράκη και Θεοφίλη, οι φιλοξενουμενοι πάτησαν... γκάζι και φάνηκε να κλειδώνουν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα που είχαν ως σκοπό! Με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 26-42, οι προσπάθειες του Αθανασόπουλου δεν ήταν αρκετές για τους "Βιόλα".

Πλέον η παραμονή ήταν κοντά! Μηδέν ρίσκο, μηδέν επιθέσεις που να έφερναν εύκολα καλάθια σε περίπτωση κακού αμυντικού rotation και η Μία + Μία έφτασε με... κυνικότητα στο 33-54 που έμελλε να είναι το τελικό σκορ του αγώνα και την παρέα του Τζοτζόκου να εξασφαλίζει την παραμονή της στη Development!

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Ανδρέας ο Κολυπέρας με 16 πόντους, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, ένα κλέψιμο, 3 κοψίματα και 2 λάθη. Από Φιορετσίνα ξεχώρισε ο Ιάκωβος Χαρικιόπουλος με 8 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ και ένα κλέψιμο.

Οι γηπεδούχοι είχαν 10/36 δίποντα, 3/21 τρίποντα, 4/6 βολές, 34 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 9 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 12 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 16/34 δίποντα, 4/22 τρίποντα, 10/16 βολές, 44 ριμπάουντ, 15 ασίστ, 4 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 10 λάθη.

Φιορετσίνα (Στασινόπουλος): Μακρίδης 7, Αθανασόπουλος 6, Σιώλος 1, Μαγκούτης 2, Στασινόπουλος 4, Παπαγιάννης 2, Μητσόπουλος, Χαρικιόπουλος 8, Χαραλαμπόπουλος 3.

Μία + Μία (Τζοτζόκος): Θεοφίλης 5, Μοναστηριώτης, Κολυπέρας 16, Βογιατζής 10, Αλβέρτος 6, Τζοτζόκος 4, Γερόλυμος 13, Μαυράκης.

Τί μας άρεσε: Ήξερε τί ζητούσε στο παρκέ η Μία + Μία!