21/10/2021
Oklaχώμα - - - - - 59 -
Patras Orlando Tragic - - - - - 52 -

Μια τυπική μέρα στη δουλειά για την OKLAΧΩΜΑ!

Μπορεί η OklaΧώμα να έπαιζε μόλις με 6 παίχτες ενάντια σε μία γεμάτη με νέα παιδία ομάδα αλλά, αυτό δεν πτόησε την αρμάδα του Μπερδέση. Η OklaΧώμα με οργανωμένο μπάσκετ και επιθέσεις που εστίαζαν στο post, κατάφερε να κερδίσει, να κάνει το 3-0 και να περάσει αήττητη στην επόμενη φάση. Το σκορ στο τέλος του 40λεπτου ήταν 59-52!

Πλήρως ισορροπημένο ήταν το 1ο δεκάλεπτο του αγώνα. Πιο αναλυτικά το σκορ στο τέλος των πρώτων 10 λεπτών ήταν 12-12. 5 πόντους είχε για τους γηπεδούχους ο θηριώδης Γεωργακόπουλος που χρησιμοποίησε το ύψος και την δύναμη του για να βάλει εύκολους πόντους. Στην αντίπερα όχθη, από 2 καλάθια είχαν οι Λάζαρης και Πετρόπουλος.

Μια διαφορά 10 πόντων (!) δημιούργησε η OklaΧώμα στην 2η περίοδο. Σειρά στο σκοράρισμα πήρε ο Μπερδέσης με 5 σερί πόντους. Με 2 καλάθια ακολούθησαν Σολδάτος και Ψαλτάκης. Πολύ κακό ήταν το 2ο δεκάλεπτο για το Orlando που ήταν εκτός τόπου και χρόνου. 30-20 ήταν το σκορ στο τέλος του α’ ημιχρόνου.

Πολύ γρήγορο έγινε το τέμπο στην 3η περίοδο. Οι ομάδες έτρεξαν στο ανοιχτό γήπεδο και μπήκαν πολλά εύκολα καλάθια. 9 πόντους ακόμα έβαλε ο τίμιος Γεωργακόπουλος και 5 πόντους μεταξύ των οποίων 1 τρίποντο είχε ο Ορφανίδης. Τα αδύνατα-δυνατά έκανε ο Πετρόπουλος με 3 προσωπικά καλάθια αλλά αυτό σε καμία περίπτωση δεν ήταν αρκετό. 18-15 ήταν το επιμέρους σκορ.

Με την διαφορά στους 13 υπέρ των γηπεδούχων, η OklaΧώμα είχε τον 1ο λόγο για την νίκη και το ροζ φύλλο αγώνα. Μπορεί η αρμάδα του Orlando να προσπάθησε, να έφτασε κοντά αλλά στο τέλος δεν άντεξε την πίεση των έμπειρων παιχτών του Μπερδέση και έχασε με σκορ 59-52. 5 πόντους είχε ο Τριανταφύλλου ενώ για τους φιλοξενούμενους, 6 πόντους είχε ο Πετρόπουλος και 4 ο Παπαγεωργίου.

Mvp του αγώνα ήταν ο Νικόλας Σολδάτος με 12 πόντους, 14 ριμπάουντ (4-10), 2 ασίστ, 3 κλεψίματα και 1 λάθος σε 36:46 λεπτά συμμετοχής. Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Χριστόφορος Πετρόπουλος με 16 πόντους, 17 ριμπάουντ (3-14), 1 ασίστ και 1 λάθος σε 28:13 λεπτά συμμετοχής.

Σαν σύνολο, η OklaΧώμα είχε 21/48 δίποντα (43,75%), 3/20 τρίποντα (15%), 8/14 βολές (57,1%), 44 ριμπάουντ (9-35), 15 ασίστ, 10 κλεψίματα, 2 μπλοκ και 14 λάθη. Οι Patras Orlando Tragic είχαν 22/55 δίποντα (40%), 2/16 τρίποντα (12,5%), 2/7 βολές (28,6%), 43 ριμπάουντ (9-34), 10 ασίστ, 8 κλεψίματα και 10 λάθη.

OklaΧώμα(Μαργώνης): Μπερδέσης 5 (9 ριμπ), Σολδάτος 12 (14 ριμπ), Γεωργακόπουλος 15 (9 ριμπ), Ψαλτάκης 4, Τριανταφύλλου 8, Ορφανίδης 15.

Patras Orlando Tragic(Καπώνης): Κακαβάς, Καπώνης 11, Γοργίας 4, Πετρόπουλος 16 (17 ριμπ), Βελλιανίτης, Λάζαρης 8, Παπαγεωργόπουλος 5, Στεφανόπουλος 1, Παπαγεωργίου 7, Ρώτας.

Τι μας άρεσε: Οι αντοχές και το καλά δομημένο παιχνίδι της OklaΧώμα!