61
Pistachios 13 11 14 22 - 60 -
D.Y. 17 17 10 17 - 61 -

Μία βολή καλύτεροι οι D.Y.!

Η ενδέκατη αγωνιστική για τον πρώτο όμιλο της Winter Master League, θα βρει τους φιλοξενούμενους D.Y. με κακό σερί στον όμιλό τους 3-7, να θέλουν να πάρουν τους βαθμούς και τη revanche από τους γηπεδούχους Pistachios, οι οποίοι στον πρώτο γύρο είχαν επικρατήσει 47-69 και τρέχουν ένα καλό σερί 6-4.

Το ξεκίνημα του αγώνα θα βρει με άστοχα τρίποντα τους Pistachios και με 2 εύστοχα τους D.Y., οδηγώντας τους Pistachios σε time out, 4’ kai 56’’ πριν τη λήξη της πρώτης περιόδου. Οι Pistachios, θα επιστρέψουν με καλές ενέργειες, αλλά άκαρπες. Αντίθετα οι D.Y., είχαν πολύ καλό ποσοστό έξω από τα 6,75 με το δεκάλεπτο να λήγει 13-17, υπέρ τους. Aπό τους Pistachios, ξεχώρισε επιθετικά ο Τσίτουρας με 6 πόντους ενώ πέτυχε και 1 τρίποντο ο Παπακαλοδούκας. Για τους D.Y., 8 πόντους με 2 τρίποντα πέτυχε ο Ροδίτης και ακολούθησε με άλλο 1 τρίποντο και 5 συνολικά πόντους ο Κερασίδης.

Στο δεύτερο μέρος οι D.Y., θα ξεκινήσουν με αρκετά άστοχα τρίποντα, αλλά θα κατορθώσουν ένα σκορ στην περίοδο 4-8 υπέρ τους, αναγκάζοντας σε time out τους Pistachios (6’ και 16’’ πριν τη λήξη). Μετά το time out οι Pistachios θα φτάσουν στο -4 από τους D.Y., οι οποίοι με τρομερή ευστοχία από τα 6,75, θα πάρουν πάλι διαφορά με το σκορ ημιχρόνου να διαμορφώνεται, 24-34. Ο Μουρμούρης θα κάνει τη διαφορά από τους Pistachios στην περίοδο αυτή με 5 πόντους (1 τρίποντο), ενώ από τους D.Y., Ροδίτης και Κερασίδης θα πετύχουν από 1 τρίποντο με 9 και 6 πόντους αντίστοιχα.

Στην τρίτη περίοδο με το σκορ 30-36, οι D.Y. θα υποχρεωθούν σε time out 5’ και 35’’ πριν τη λήξη του δεκαλέπτου. Αρχίζει μάλιστα, να φαίνεται κούραση στους D.Y. με τους 2 ψηλούς τους να έχουν αρχίσει να πηγαίνουν στην επίθεση σχεδόν περπατώντας. Παρά την κούραση, άλλο ένα τρίποντο 2’ και 15’’ προ τη λήξης, θα τους δώσει αέρα τεσσάρων πόντων, και έπειτα με 1 δίποντο θα κλείσουν την περίοδο στο +6 (38-44). Άλλο ένα πολύ καλό δεκάλεπτο, επιθετικά, θα κάνει ο Μουρμούρης με 7 πόντους (1 τρίποντο), ενώ από τους D.Y., 5 πόντους θα πετύχει ο Κερασίδης (1 τρίποντο) και θα τον ακολουθήσει με 4 ο Αγαδάκος.

Στην τέταρτη περίοδο είδαμε τους πιο πολλούς πόντους και τους Pistachios να πιέζουν τους D.Y., σε όλο το γήπεδο. Με τρίποντο θα μειώσουν στο 46-48, αναγκάζοντας τους D.Y. σε time out και αμέσως μετά θα ισοφαρίσουν 48-48, 05’ και 42’’ πριν λήξει το ματς. Κάπου εκεί ξεκινά το θρίλερ, και θα μπουν 5 τρίποντα και ένα γκολ φάουλ  για να γίνει το σκορ 57-58. Οι D.Y. θα φανούν απερίσκεπτοι και θα πάνε σε τρίποντα και αιφνιδιασμούς, αντί για μεγάλες επιθέσεις, αλλά θα τους βγει σε καλό. Το παιχνίδι κρίθηκε στις βολές. 3 στις 3 από φάουλ σε τρίποντο έβαλε ο Ροδίτης για τους D.Y., ενώ ο νεοαποκτηθείς Αβαρκιώτης των Pistachios, με 1,5’’ για τη λήξη, και ενώ το σκορ ήταν 59-61, θα σταθεί μοιραίος παίκτης πετυχαίνοντας μόνο τη μία από τις 2 βολές που κέρδισε, με τον αγώνα να λήγει 60-61. Ο Κοντογιάννης έβαλε 2 τρίποντα και από 1 τρίποντο και συνολικά 5 πόντους οι Λεμπούσης και Τσίτουρας, ενώ άλλους 5 έβαλε και ο Μουρμούρης για τους Pistachios. Οι νικητές D.Y., είχαν 2 τρίποντα από τον Νικολάου και 1 από τον Κερασίδη, ενώ από 4 πόντους είχαν οι Αγαδάκος και Ροδίτης.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 7/14 βολές, 16/57 δίποντα και 7/29 τρίποντα. Πήραν 58 rebounds (22 επιθετικά), έδωσαν 10 assists, έκλεψαν 15 φορές, έκαναν 12 λάθη και δεν είχαν κοψίματα. Οι φιλοξενούμενοι είχαν αντίστοιχα 8/14 βολές, 13/29 δίποντα και 9/33 τρίποντα. Πήραν 46 rebounds (5 επιθετικά), έδωσαν 6 assists, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 21 λάθη και είχαν 4 κοψίματα.

MVP του αγώνα ήταν ο Αγαδάκος (D.Y.) που πέτυχε 12 πόντους έχοντας 6/11 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Πέτυχε double-double καθώς πήρε 14 ριμπάουντ (2 επιθετικά), μοίρασε 1 assist, έκλεψε 2 φορές την κατοχή της μπάλας και είχε 4 κοψίματα με τελικό efficiency 22 (Λάθη:4).

Πολυτιμότερος για τους ηττημένους ήταν ο Λεμπούσης (Pistachios) που πέτυχε 9 πόντους έχοντας 3/7 δίποντα και 1/1 τρίποντα. (double-double) Πήρε 14 ριμπάουντ (4 επιθετικά), μοίρασε 1 assist, έκλεψε την κατοχή της μπάλας 5 φορές και είχε τελικό efficiency 24 (Λάθη:1).

Pistachios (Κοντογιάννης): Μαντζουρίδης, Παπακαλοδούκας 3(1), Λεμπούσης 9(1), Μουρμούρης 19(2), Γιαλελής, Κοντογιάννης 8(2), Τσίτουρας 14 (double-double reb. O-D / 4-7), Αβαρκιώτης 3, Κουτέλας 4.

D.Y. (Κερασίδης): Αγαδάκος 12, Διακάκης (reb. O-D / 0-10), Κερασίδης 19(4), Νικολάου 8(2), Ροδίτης 22(3).

Τι μας άρεσε: Δεν περιμέναμε τέτοια αντοχή από τους 5 D.Y. Οι Pistachios ξεπέρασαν το σοκ που έμειναν πίσω στο σκορ και πήγαν να κλέψουν το παιχνίδι.

Τι δεν μας άρεσε: Που δεν πήγε παράταση.