29/11/2023
Sepolia Sharks 14 23 16 15 - 68 -
Couvaliers 9 14 8 9 - 40 -

Μια ωραία παρέα οι Sepolia Sharks!

Σπουδαίο βράδυ Τετάρτης για τους Sepolia Sharks, καθώς επέστρεψαν στις νίκες επικρατώντας με 68-40 τους πληγωμένους Couvaliers.

Το ξεκίνημα ήταν νωθρό και για τις δύο ομάδες καθώς έψαχναν να βρουν τα πατήματα τους στο παρκέ. Λίγο καλύτεροι οι γηπεδούχοι, βρήκαν λύσεις επιθετικά με τον εξαιρετικό Σταμάτη Σελεμενάκη ο οποίος σκόραρε 8 πόντους.

Στην συνέχεια οι Καρχαρίες ανέβασαν ρυθμούς και παίζοντας γρήγορο και ωραίο μπάσκετ κατάφεραν να μεγαλώσουν τη διαφορά πάνω από τους 10. Τρομερός Δημητρόπουλος με 9 πόντους κυριάρχησε κάτω από το αντίπαλο καλάθι, ενώ για τους φιλοξενούμενους έβγαλε ενέργεια ο Χριστοδούλου (7π). Σκορ ημιχρόνου στο 37-23.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι μπήκαν στο παρκέ με σκοπό να καθαρίσουν το παιχνίδι από νωρίς. Καντιώτης και Μακαρίτης μπήκαν ξεκούραστοι στο παιχνίδι και ανέβασαν την διαφορά στο +20.

Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού οι φιλοξενούμενοι έκαναν την προσπάθεια τους να μειώσουν στο σκορ, όμως ο εξαιρετικός Μακαρίτης πήρε το όπλο του και σημάδεψε εύστοχα τρία μεγάλα τρίποντα στέλνοντας την διαφορά σε απαγορευτικά επίπεδα, δίνοντας έτσι και την σπουδαία νίκη για την ομάδα του με 68-40.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Δημητρόπουλος με 13 πόντους, 10 ριμπάουντ, και 1 ασίστ. Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Χριστοδούλου με 14 πόντους, 6 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Οι νικητές είχαν 11/14 βολές, 16/46 δίποντα, 7/20 τρίποντα, μάζεψαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκαναν 9 λάθη και 9 κλεψίματα. Από την άλλη οι Couvaliers είχαν 0/7 βολές, 11/33 δίποντα και 6/22 τρίποντα. Μάζεψαν 31 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκαναν 4 κλεψίματα και 14 λάθη.

Sepolia Sharks (Μπαρτσώκας): Δημητρόπουλος 13, Καντιώτης 10, Λέσκος 4, Μακαρίτης 15 (3), Μπαρτσώκας 5 (1), Μπούζας 2, Σελεμενάκης 2, Σελεμενάκης 10 (2), Σπυρόπουλος 7 (1)

Couvaliers (Χριστοδούλου): Αθανασόπουλος, Βλαχούλης 6 (2), Καζάνης 2, Κούκης 2, Παναγοδήμος 2, Πολίτης 11 (1), Σακελαρίου 5 (1), Χριστοδούλου 14 (2)

Τι μας άρεσε: Το ωραίο κλίμα των γηπεδούχων!