08/03/2024
Terroristas 7 13 10 21 - 51 -
Friends 12 16 15 17 - 60 -

Μια ανάσα από την πρώτη θέση οι Friends!

Παρασκευή  βράδυ στο κλειστό της Basketaki Arena για το πρωτάθλημα της Development 2 League, οι Friends μπορεί να στερήθηκαν της ισχυρής αεροπορίας που διαθέτει, αλλά αυτό δεν της στέρησε την δυνατότητα να συλλέξει το 20ο ροζ φύλλο κόντρα στους αξιόμαχους Terroristas με σκορ 51-60, και πλέον χρειάζονται μια νίκη στα τελευταία δυο παιχνίδια για να σφραγίσουν την πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα της regular season!

Οι φιλοξενούμενοι βασίστηκαν στην άμυνα τους στο ξεκίνημα του παιχνιδιού, αλλά και στην πολύ καλή παρουσία του Μπίτζιου με τους 6 πόντους στο ενεργητικό του, αλλά και την ενέργεια που έδωσε στις δυο πλευρές του γηπέδου ο Διαμαντής-Μπαλάσκας! Στην άλλη πλευρά, οι γηπεδούχοι μπήκαν νωθρά στον αγώνα, με τον Γιάννη Τσιαούση να αποτελεί τον πρώτο σκόρερ με 4 πόντους!

Στη συνέχεια, το θέαμα που παρουσίασαν οι δυο ομάδες ήταν σαφώς ανώτερο από το πρώτο κομμάτι του παιχνιδιού! Ο Τοκατλίδης βρήκε συμπαράσταση στο πρόσωπο του Κούκιου, με τους δυο star των Friends να αποτελούν τον κύριο λόγο που οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια σε θέση οδηγού με το υπέρ τους 20-28! Στον αντίποδα, οι γηπεδούχοι ανέβασαν την ένταση στο παιχνίδι τους, με τον Λιπτινα να παίρνει το όπλο του και με 7 πόντους να αποτελεί τον πρώτο σκόρερ τους! Στα high-lights της περιόδου η εκπληκτική φάση αλά Ντέγιαν Μποντίρογκα, που μας χάρισε ο Τοκατλίδης!

Οι Friends με την επιστροφή τους έπαιξαν εκ νέου εξαιρετική άμυνα, κράτησαν τον αντίπαλο στους δέκα πόντους, «είδαν» τον Λιάπη να μπαίνει στην εξίσωση, τον Διαμαντή-Μπαλάσκα να δίνει πολύτιμες λύσεις κάτω από τα δυο καλάθια και να κλείνουν την περίοδο στο συν δεκατρία με σκορ 30-43! Στην αντίπερα όχθη, οι Terroristas παρουσίασαν επιθετικό έλλειμα, ήταν φτωχοί σε δημιουργία με μόλις δυο ασίστ, έκαναν αρκετά λάθη(6) και είχαν ως μοναδικό διασωθέντα τον Κονοφάο με 5 πόντους!

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι μπορεί κατέβασαν ταχύτητα, γεγονός που μαρτυρούν οι 21 πόντοι παθητικό, αλλά αυτό δεν τους εμπόδισε να προσθέσουν ακόμη μια νίκη στην πλούσια φετινή τους συλλογή με σκορ 51-60! Ο Κούκιος πέτυχε ακόμη 8 πόντους, ενώ τον ακολούθησε σε απόδοση ο Μπίτζιος με 5! Από την άλλη πλευρά, ο Λίτινας(17-4τρ)επιβεβαίωσε με την απόδοση του, ότι ανήκει στην κατηγορία των πιο καυτών σουτέρ έξω από την γραμμή των 6.75! Στα αξιοσημείωτα, ο πρώτος πόντος του Τσαλαβούτα στη φετινή σεζόν, γεγονός που πανηγυρίστηκε όπως το τελευταίο πέναλτι της Αργεντινής στο περσινό τελικό κόντρα στην Γαλλία!

Betsson MVP ο Μιχαήλ Τοκατλίδης με 8 πόντους, 11 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα και  1 κόψιμο, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Θωμάς Τσιαούσης είχε 10 πόντους, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 4 κλεψίματα!

Terroristas(Κονοφάος): Κονοφάος 11, Λεπίτκας, Λίτινας 25, Μπουγάς, Θ.Τσιαούσης 5, Γ.Τσιαούσης 10.

Friends(Τσαλαβούτας): Διαμαντής-Μπαλάσκας 8, Κούκιος 16, Λιάπης 8, Μπίτζιος 13, Τσαλαβούτας 1, Βλαβιανός 2, Τοκατλίδης 8, Χρυσοσπάθης, Παπαευθυμίου 4.

Τι μας άρεσε : Ο φοβερή ενέργεια του Τοκατλίδη, αλλά και οι 17 πόντοι του Λίτινα στην τελευταία περίοδο!