04/10/2023
L' Ovelha Negra 13 6 6 17 - 42 -
Meracles 14 16 15 8 - 53 -

Νίκη ψυχολογίας πριν την πρεμιέρα για τον Merakles!

Το βράδυ της Τετάρτης στο κλειστό γυμναστήριο της Ζωφριάς ο Merakles πανηγύρισε την πρώτη του νίκη στα παρκέ της διοργάνωσης, επικρατώντας της L’Ovelha Negra με 42-53 σε ένα ματς κυπέλλου αδιάφορο βαθμολογικά εκατέρωθεν. Οι δύο ομάδες ετοιμάζονται πλέον για τις πρεμιέρες τους, η μεν L’Ovelha στην Evolution κόντρα στην Draft Fathers, ο δε Merakles στην Master απέναντι στην γνώριμη πλέον Limoges ! Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη του αγώνα.

Σε ένα μοιρασμένο πρώτο δεκάλεπτο ο Merakles παρουσιάστηκε ελαφρώς πιο αποτελεσματικός, καθώς το δίδυμο Μπάρλος (7π.) - Τραφαλής (6π.) βρήκε από νωρίς ρυθμό επιθετικά. Σε απόσταση αναπνοής παρέμεινε η ομάδα του Γρηγορόπουλου, βρίσκοντας λύσεις κυρίως από τον μακρινά σουτ του Σπάθη (9π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 13-14.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου η L’Ovelha κόλλησε απέναντι στην άμυνα ζώνης των φιλοξενούμενων, οι οποίοι συνεχίζοντας να σκοράρουν με συνέπεια χάρη στους Μπάρλο (8π.), Αδάμη (4π.), Μακρή (2π.) και Μαλακατέ (2π.) έχτισαν διψήφια διαφορά σχετικής ασφαλείας. Στην αντίπερα όχθη, η L’Ovelha, παρά την προσπάθεια των Γρηγορόπουλου (2π.), Λυμέρη (2π.) και Χατζόπουλου (2π.) δεν κατάφερε να ακολουθήσει τον ίδιο ρυθμό, οδεύοντας προς τα αποδυτήρια ούσα πίσω με 11 πόντους. Σκορ ημιχρόνου, 19-30.

Μετά την ανάπαυλα το σκηνικό δεν άλλαξε. Με επιμέρους 6-15 και σημαντική πολυφωνία ο Merakles διεύρυνε ακόμη περισσότερο το υπέρ του προβάδισμα, διατηρώντας την αποτελεσματικότητα στην αμυντική του λειτουργία. Σε ρηχά νερά παρέμεινε η L’Ovelha που σκόραρε και πάλι μόλις 6 πόντους σε μια περίοδο, βγαίνοντας ουσιαστικά εκτός μάχης. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 25-45.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η L’Ovelha εκμεταλλευόμενη την χαλάρωση των φιλοξενούμενων και την ευστοχία του Σπάθη (11π.) βελτίωσε σημαντικά την εικόνα της, επικρατώντας στο επιμέρους σκορ της τέταρτης περιόδου με 17-8. Βρίσκοντας κάποιες λύσεις από τους Μακρή (4π.), Γουλανδρή (2π.) και Τσιλιγιάννη (2π.), ο Merakles ολοκλήρωσε στο ρελαντί την πρώτη του νικηφόρα εμφάνιση.

Στο τέλος του αγώνα, η L’Ovelha Negra είχε 10/31 δίποντα, 7/22 τρίποντα και ¼ βολές. Μάζεψε 31 ριμπάουντ, μοίρασε 9 ασίστ, έκλεψε 6 φορές, ενώ είχε 10 λάθη. Στον αντίποδα, ο Merakles είχε 22/47 δίποντα, 1/17 τρίποντα και 6/9 βολές. Μάζεψε 43 ριμπάουντ, μοίρασε 13 ασίστ, έκλεψε 8 φορές, ενώ είχε 8 λάθη και 4 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Νίκος Μπάρλος με 15 πόντους, έχοντας 5/9 δίποντα, ½ τρίποντα και 2/2 βολές. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, ενώ είχε 2 λάθη σε 30 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Άρης Σπάθης με 21 πόντους, έχοντας 4/7 δίποντα, 4/8 τρίποντα και 1/1 βολή. Μάζεψε 4 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, ενώ είχε μόλις 1 λάθος σε 34 λεπτά συμμετοχής.

L’Ovelha Negra (Γρηγορόπουλος) : Γρηγορόπουλος 2, Λάνη 4, Λυμέρης 5 (1), Μυκονιάτης 2, Σηφακάκης, Σπάθης 21 (4), Χατζόπουλος 8 (2).

Merakles (Αυγουλής) : Αδάμης 6, Αυγουλής, Γουλανδρής 7, Μακρής 9, Μαλακατές 2, Μπάρλος 15 (1), Παπαχαραλάμπους 2, Τραφαλής 8, Τσιλιγιάννης 4.

Τι μας άρεσε : Το κλίμα του αγώνα.