13/01/2024
RBD Indians B.C 22 14 13 4 - 53 -
Green Rose BC 13 19 20 10 - 62 -

"Μίλησε" ο πάγκος του Green Rose!

Με όπλο το βάθος του πάγκου του, το Green Rose κέρδισε δύσκολα τους 7 Indians στον Σπάρτακο με 53-62 και επέστρεψε στις νίκες μετά την ολοκλήρωση της 17ης αγωνιστικής του δευτέρου ομίλου της Development League!

Εξαιρετική εκκίνηση έκαναν στο παιχνίδι οι Indians, καθώς με 8 πόντους του Κάμπρα, 7 του Κουρκούρη, 5 του Ιωακειμίδη και καλάθι του Μπουρίτη, προηγήθηκαν με 19-6 και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +9, 22-13. Ο Κουλαρμάνης με 10 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ενώ ένα τριποντάκι είχε ο Χριστοδουλάκος.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στη δεύτερη περίοδο, εκεί όπου με 6 πόντους του Αρβανίτη και 4 του Κουρκούρη, οι γηπεδούχοι 3:00 για την ανάπαυλα προηγούνταν με 36-25. Ωστόσο, ο Κουρλαμάνης ήταν ασταμάτητος και με νέους 11 δικούς του πόντους και 5 του Τριτάκη, κατάφεραν να μαζέψουν τη διαφορά για το Green Rose στους 4, 36-32!

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου το συγκρότημα του Ροζάκη ανέβασε στροφές και με τους Λώλο, Πάσχο και Κανίνια να έχουν από 4 πόντους έκαστος και τους Τριτάκη - Χριστοδουλάκο να ευστοχούν από την περιφέρεια, προσπέρασε με 49-52. Την παρέα του Κρητικού κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο οι 7 πόντοι του Ιωακειμίδη και το τρίποντο του Κάμπρα. Σκορ τρίτης περιόδου 49-52!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το Green Rose είχε περισσότερες δυνάμεις και με δράστες στην επίθεση τους Δημητρόπουλο, Χριστοδουλάκο και Κανίνια έφτασε δίκαια στη νίκη με 53-62. Πάλεψαν μέχρι το φινάλε οι "Ινδιάνοι" για το ροζ φύλλο, ωστόσο δεν τους έφταναν οι εύστοχες προσπάθειες των Ιωακειμίδη και Μπουρίτη.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 8/13 βολές, 15/37 δίποντα και 5/15 τρίποντα. Πήραν 36 ριμπάουντ, έδωσαν 10 ασίστ, έκλεψαν 2 φορές, έκαναν 15 λάθη και είχαν 4 τάπες. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 7/13 βολές, 17/45 δίποντα και 7/16 τρίποντα. Μάζεψαν 30 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές, έκαναν 8 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Πολυτιμότερος των Indians ο Αρβανίτης με 6 πόντους, έχοντας 3/8 δίποντα, ενώ μάζεψε 17 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, είχε 2 τάπες και έκανε 1 λαθάκι. Betsson MVP για το Green Rose ο Κουλαρμάνης με 20 πόντους, έχοντας 1/4 βολές, 5/11 δίποντα και 3/6 τρίποντα. Πήρε 4 ριμπάουντ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 1 λαθάκι.

Indians (Κρητικός): Αρβανίτης 6, Κρητικός, Γάκος, Ιωακειμίδης 16 (1}, Κάμπρας 10 (2), Κουρκούρης 16 (2), Μπουρίτης 5

Green Rose (Ροζάκης): Βασιλόπουλος, Βαχαβιώλος, Δημητρόπουλος 10 (2), Κανίνιας 6, Καναβάρος 2, Κουλαρμάνης 20 (3), Κόσσυφας, Λώλος 5, Πάσχος 6, Παπαζώης, Τριτάκης 5 (1), Χριστοδουλάκος 8 (2)

Τι μας άρεσε: Τόσο η μαχητικότητα των Indians, όσο και η υπομονή που είχε το Green Rose!