20/01/2024
Black Mapa 17 6 14 17 - 54 -
Grava Thunders 12 11 13 12 - 48 -

Μίλησαν στο τέλος οι Black Mapa!

Καλύτεροι στο ξεκίνημα οι γηπεδούχοι βρήκαν εύκολα καλάθια κυρίως στον αιφνιδιασμό, με τους Αναγνωστόπουλο και Αρκαλή να σημειώνουν 8 και 7 πόντους αντίστοιχα.

Ανέβασαν ρυθμούς στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι, με τον εξαιρετικό Κυρίτση να σημειώνει 10 πόντους στο πρώτο ημίχρονο και να δείχνει ότι βρίσκεται σε καλή μέρα. Σκορ ημιχρόνου 23-23.

Στην επανάληψη οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι - χέρι στο σκορ χωρίς καμία να καταφέρνει να ξεφύγει. Καγιάς και Κυρίτσης για τους Thunders βοήθησαν επιθετικά, ενώ για τους γηπεδούχους ο Αναγνωστόπουλος κυριάρχησε κάτω από το καλάθι βάζοντας μπροστά την ομάδα του με 37-36 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού οι Black Mapa ήταν ανώτεροι και με τους εξαιρετικούς Αγγελόπουλο και Γιανναράκη να μιλάνε την κρίσιμη ώρα, κατάφεραν να πάρουν την πολυπόθητη νίκη με 54-48.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Αναγνωστόπουλος με 14 πόντους, 15 ριμπάουντ και 1 ασίστ, ενώ για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Κυρίτσης με 19 πόντους, 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Οι νικητές είχαν 4/13 βολές, 22/60 δίποντα και 2/14 τρίποντα, μάζεψαν 52 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκαναν. 13 κλεψίματα και 19 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 3/12 βολές, 16/42 δίποντα και 5/22 τρίποντα, μάζεψαν 37 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκαναν 13 κλεψίματα και 17 λάθη.

Black Mapa (Αγγελόπουλος): Αγγελόπουλος 11, Αναγνωστόπουλος 14, Αρκαλής 11, Γιανναράκης 11, Κάπουας 2, Κρητικός 3, Παπαναστασόπουλος 2, Συλαϊδής

Grava Thunders (Καγιάς): Καγιάς 13, Κυρίτσης 19, Ντούρμας 4, Σχετάκης 6, Τσιμπίδης 6

Τι μας άρεσε: Το κλίμα του παιχνιδιού!