14/04/2024
Ταβλαδόροι 11 8 15 16 - 50 -
Deportivo Faliro 23 14 15 24 - 76 -

Μίλησε η εμπειρία της Deportivo!

Από την αρχή έδειξαν τις διαθέσεις τους οι φιλοξενούμενοι, μπαίνοντας στο παρκέ για γρήγορο και ωραίο μπάσκετ. Οι Γαλάζιοι είχαν ποικιλία στο σκοράρισμα στο πρώτο δεκάλεπτο με τους Γουργιωτόπουλο και Κριεκούκη να ξεχωρίζουν. Οι Ταβλαδόροι βρήκαν δύο τρίποντα από Αϋφαντόπουλο και Κιρκασιάδη, μένοντας όμως πίσω στο σκορ στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με 11-23.

Δεύτερο δεκάλεπτο με το ρυθμό του παιχνιδιού να πέφτει και τις δύο ομάδες να επικεντρώνονται στην άμυνα. Όσον αφορά το σκοράρισμα οι γηπεδούχοι βρήκαν 6 πόντους από Θεωδορόπουλο, καταφέρνοντας να μειώσουν λίγο την διαφορά. Στην συνέχεια οι Γαλάζιοι ανέβασαν και πάλι ρυθμούς και έχοντας σε καλή μέρα τον Ιωάννου ανέβασαν και πάλι την διαφορά κοντά στους είκοσι πηγαίνοντάς στους πάγκους τους στο τέλος του ημιχρόνου προηγούμενοι με 19-37.

Στην επανάληψη οι δύο ομάδες μπήκαν με όρεξη στο παρκέ και γρήγορο και ελεύθερο μπάσκετ. Οι Ταβλαδόροι βρήκαν δύο τρίποντα από Καλαϊτζίδη και Κιρκασιάδη, για να απαντήσουν στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι με τις δύο βόμβες τριών πόντων του Γουργιωτόπουλου. Μοιρασμένο έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο με την ομάδα του Μαρινάκη προηγείται με 34-52.

Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού οι γηπεδούχοι προσπάθησαν κυρίως με μακρινά σουτ να ρίξουν κάπως την διαφορά όμως η εμπειρία της Deportivo ήταν φανερή και με ωραίο μπάσκετ στο τέταρτο δεκάλεπτο καθάρισε υποδειγματικά το παιχνίδι, επικρατώντας με 34-52 τους αξιότιμους Ταβλαδόρους, ξεκινώντας με το δεξί στο Summer League.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Κακαλέτρης με 11 πόντους, 11 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Δούρος με 14 πόντους, 9 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Ταβλαδόροι (Αποστόλου): Αποστόλου, Αϋφαντόπουλος 3, Δούρος 14, Θεωδορόπουλος 6, Καλαϊτζίδης 10, Κιρκασιάδης 8, Τσαπεπάς 1, Χασανάης, Χασαναί 4, Παληγεωργος 4

Deportivo Faliro (Μαρινάκης): Γαρμπής, Κακαλέτρης 11, Μαρινάκης, Μαρούσος 4, Μπίμπας 10, Παγώνης 11, Γουργιωτόπουλος 6, Ιωάννου 14, Κοντογιάννης 4, Κριεκούκης 8, Μαρούσος 4, Παπαγεωργίου 4

Τι μας άρεσε: Το γρήγορο μπάσκετ των δύο ομάδων!