29/10/2023
Alepoudiarides BC 8 15 9 7 - 39 -
Ανυπόταχτοι Γαλάτες 10 8 15 10 - 43 -

Μίλησε η εμπειρία των Γαλατών!

Το μεσημέρι της Κυριακής στο Athens Sports Hall οι Ανυπόταχτοι Γαλάτες επικράτησαν των Αλεπουδιάρηδων με 39-43, φτάνοντας έτσι τις 2 νίκες στον τρίτο όμιλο της Evolution League. Η ομάδα του Τζιώτη πάλεψε σκληρά, έφτασε κοντά στην πρώτη της νίκη, όμως η απειρία της στέρησε για μια ακόμη εβδομάδα ροζ φύλλο.

Μοιρασμένο ήταν το ξεκίνημα του αγώνα με τους Γαλάτες να είναι ελαφρώς πιο αποτελεσματικοί, βρίσκοντας λύσεις από τους Φραντζεσκάκη (3π.), Μαντά (3π.), Λαδά (2π.) και Μπετχαβά (2π.). Οι γηπεδούχοι απάντησαν, όμως, και έμειναν σε απόσταση αναπνοής, χάρη στα καλάθια των Γ. Παυλάκου (3π.), Κάλλη (3π.) και Χατζηαντωνιάδη (2π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 8-10.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου οι Alepoudiarides πάτησαν το γκάζι και διανύοντας το καλύτερό τους διάστημα στο ματς, έχτισαν μια μικρή, αλλά σημαντικά διαφορά με πρωταγωνιστές τους Χατζηαντωνιάδη (6π.), Μπέση (4π.), Γιουβανάκη (3π.) και Κάλλη (2π.). Στην αντίπερα όχθη, επιθετικά προβλήματα αντιμετώπισαν οι Γαλάτες που, παρά την προσπάθεια των Λαδά (4π.), Μπετχαβά (2π.) και Φραντζεσκάκη (2π.) πήγαν στα αποδυτήρια με -5. Σκορ ημιχρόνου, 23-18.

Μετά την ανάπαυλα, η ομάδα των αδερφών Ανδρικόπουλων εμφανίστηκε βελτιωμένη και με επιμέρους 9-15 ανέτρεψε την εις βάρος της κατάσταση, καθώς το δίδυμο Μαντάς (7π.) - Λαδάς (6π.) βρήκε ρυθμό στο σκοράρισμα. Οι Alepoudiarides βρήκαν κάποιες λύσεις από τους Γ. Παυλάκο (5π.), Πατάκα (2π.) και Γιουβανάκη (2π.) και μπήκαν στην τελευταία περίοδο όντες πίσω με έναν μόλις πόντο. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 32-33.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες έβγαλαν άφθονο πάθος στο παρκέ του Athens Sports Hall και το ματς οδηγήθηκε στις ειδικές καταστάσεις. Εκεί οι Γαλάτες αποδείχθηκαν πιο ψύχραιμοι και με κύριους δράστες τους Μαντά (6π.) και Γαλάνη (3π.) ισοφάρισαν νίκες και ήττες. Λύγισαν στο φινάλε οι Alepoudiarides που υποχώρησαν στο 0-4.

Στο τέλος του αγώνα, οι Alepoudiarides είχαν 11/35 δίποντα, 4/25 τρίποντα και 5/8 βολές. Μάζεψαν 47 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, ενώ είχαν 22 λάθη και 4 μπλοκ.

Στον αντίποδα, οι Ανυπόταχτοι Γαλάτες είχαν 12/41 δίποντα, 4/26 τρίποντα και 7/12 βολές. Μάζεψαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές, ενώ είχαν 14 λάθη και 1 μπλοκ.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιώργος Λαδάς με 13 πόντους, έχοντας 3/8 δίποντα, 1/8 τρίποντα και 4/5 βολές. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, ενώ είχε 3 λάθη.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Δημήτρης Χατζηαντωνιάδης με 10 πόντους και double-double, έχοντας 4/9 δίποντα, 0/4 τρίποντα και 2/2 βολές. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, ενώ είχε 1 κλέψιμο και 2 λάθη.

Alepoudiarides (Τζιώτης) : Βιολιδάκης, Γιουβανάκης 5 (1), Κάλλης 5, Μπέτσης 7 (1), Πατάκας 4, Παυλάκος Σπ. 4, Παυλάκος Γ. 8 (2), Χατζηαντωνιάδης 10.

Ανυπόταχτοι Γαλάτες (Ανδρικόπουλος) : Μαντάς 16 (2), Ανδρικόπουλος Α., Ανδρικόπουλος Τ., Γαλάνης 3 (1), Καρατσαρέας, Λαδάς 13 (1), Μπετχαβάς 4, Φραντζεσκάκης 7, Φώτου.

Τι μας άρεσε: Το σασπένς στο φινάλε του αγώνα.