20/03/2022
Los Abeles Fakers 16 22 15 13 - 66 -
Top Guns 11 11 20 16 - 58 -

Μίλησε η περιφέρεια για τα “Ρακούν”!

Με όπλο την περιφέρειά τους, οι Los Abeles Fakers κέρδισαν τους Top Guns με 66-58 για την 16η αγωνιστική του έκτου ομίλου της D2-League, πετυχαίνοντας 11 τρίποντα, τα 10 στο πρώτο μέρος!

Με τους Μαυρακάκη και Ηρειώτη να εμφανίζονται καυτοί στο ξεκίνημα της συνάντησης, οι Los Abeles Fakers έχτισαν από νωρίς διψήφια διαφορά 10 πόντων, 14-4, κλείνοντας τελικά το πρώτο δεκάλεπτο στο +5, 16-11. Ο Πολυζογόπουλος από την περιφέρεια και οι Γιαννόπουλος, Μαρούδας, Ζιόβας και Λιαργκόβας μέσα από το ζωγραφιστό έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Ασταμάτητη ήταν η περιφέρεια των γηπεδούχων και στο δεύτερο δεκάλεπτο, εκεί όπου με 8 πόντους του Αντωνάκη, δύο τρίποντα του Μαυρακάκη, 5 πόντους του Παναγιώτη Βογιατζή και ένα τριποντάκι του Ηρειώτη, πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 16 πόντων, 38-22. Δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο οι Top Guns,  παρά τους 4 πόντους που πέτυχε ο Πολυζογόπουλος και τις βοήθειες που πήρε από τους Γιαννόπουλο και Μαρούδα.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου τα “Πιστόλια” ανέβασαν αισθητά την απόδοσή τους και με τους Γιαννόπουλο, Ζιόβα, Πολυζογόπουλο και Μαρούδα να σκοράρουν από 5 πόντους ο καθένας, μείωσαν στους 11, 53-42! Τους πράσινους διατήρησαν σε θέση οδηγού με ικανοποιητική διαφορά οι Παναγιώτης Βογιατζής (6π), Ηρειώτης και Αντωνάκης. Σκορ τρίτης περιόδου 53-42!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες έπαιξαν ελεύθερο μπασκετάκι και έτσι οι Los Abeles Fakers έφτασαν δίκαια στη νίκη με 66-58, έπειτα από 9 πόντους του Θανάση Βογιατζή και τρίποντο του Ηρειώτη. Για τους Top Guns στα τελευταία λεπτά ξεχώρισαν οι Πολυζογόπουλος (8π), Μαρούδας και Γιαννόπουλος.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 3/8 βολές, 15/46 δίποντα και 11/32 τρίποντα. Πήραν 51 ριμπάουντ, έδωσαν 19 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές, έκαναν 18 λάθη και είχαν 3 κοψίματα. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 3/9 βολές, 12/51 δίποντα και 9/21 τρίποντα. Μάζεψαν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 18 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Betsson mvp των Los Abeles Fakers ο Παναγιώτης Βογιατζής με 13 πόντους, έχοντας 5/14 δίποντα και 1/3 τρίποντα. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, μοίρασε 6 ασίστ, έκλεψε 4 φορές, έκανε 4 λάθη και είχε 1 τάπα. Πολυτιμότερος των Top Guns ο Πολυζογόπουλος με 20 πόντους (double-double), έχοντας 1/2 βολές, 5/11 δίποντα και 3/3 τρίποντα. Πήρε 11 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και υπέπεσε σε 5 λάθη.

Los Abeles Fakers (Μαυρακάκης): Αντωνάκης 11 (2), Βογιατζής Θ. 11, Τσιφτσής 1, Πέγκας, Βογιατζής Π. 13 (1), Μαυρακάκης 16 (4), Ηρειώτης 14 (4)

Top Guns (Γιαννόπουλος): Μαρούδας 13 (2), Γιαννόπουλος 13 (3), Λιαργκόβας 2, Πολυζογόπουλος 20 (3), Zowade, Ζιόβας 10 (1)

Τι μας άρεσε: Τα 20 τρίποντα που σημείωσαν οι δύο ομάδες!