08/10/2019
Komodo Dragons 12 3 11 15 - 41 -
Clowns 7 9 12 7 - 35 -

Μίλησε ο Κωνσταντίνου στο τέλος!

Οι DPG Warriors πήραν μια δύσκολη νίκη με 41-35 κόντρα στους Chicago Bullηδες στο με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Πάρη Κωνσταντίνου.

Από την πρώτη περίοδο, το παιχνίδι ήταν αρκετά κακό με τις δύο ομάδες να είναι νευρικές και άστοχες. Αυτό αποτυπώνεται και στο χαμηλό 12-7 που ήταν το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου υπέρ των DPG. Ο Λαζαρίκος σε αυτό το διάστημα είχε 5 πόντους, ενώ για τους Bullηδες, 3 με ένα τρίποντο έβαλε ο Κιούσης.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η αστοχία συνεχίστηκε σε μεγαλύτερο βαθμό. Οι DPG έχασαν το προβάδισμα που είχαν αφού σκόραραν μόλις 3 πόντους σε 10 λεπτά. Αυτό εκμεταλλεύτηκαν οι «κόκκινοι» και πήγαν στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 16-15, με τον Μελά να σημειώνει 7 πόντους.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι Chicago Bullηδες, έστω και με δυσκολία κράτησαν το προβάδισμα που είχαν χάρη στην ευστοχία των Μπουρνάζου και Μαλαμάκη από τα 6,75. Έτσι, η παρέα του Σουσάνη, προηγήθηκε με 28-26. Για τους Warriors, 5 πόντους έβαλε ο Λαζαρίκος.

Στο τέταρτο και τελευταίο μέρος της συνάντησης, μίλησε ο μεγάλος αρχηγός Πάρης Κωνσταντίνου που πέτυχε 7 πόντους με κομβικά καλάθια και έδωσε τη νίκη στην ομάδα του με 41-35. Για τους Bullηδες, που δεν μπόρεσαν να διαχειριστούν το πλεονέκτημα που είχαν 3 πόντους έβαλε ο Σαρίκας.

MVP του αγώνα ήταν ο Γιώργος Λαζαρίκος με 10 πόντους, 12 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 λάθη και 1 τάπα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Άρης Μελάς, με 8 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα και 3 λάθη.

Συνολικά οι νικητές είχαν 17/51 εντός πεδιάς, 2/14 τρίποντα και 5/19 ελεύθερες βολές. Πήραν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές τη μπάλα, έκαναν 18 λάθη και 4 τάπες. Από την άλλη, η παρέα του Σουσάνη είχε 14/64 εντός πεδιάς, 4/20 τρίποντα και 3/10 βολές. Μάζεψε 41 ριμπάουντ, έδωσε 9 άσιστ, έκλεψε 10 φορές τη μπάλα κι έκανε 10 λάθη.

DPG Warriors (Κωνσταντίνου), Τζίο Β 6, Λαζαρίκος 10, Κοτσιλίνης 2, Μαράκης 4, Φώλας 4, Αρτινός 4, Κωνσταντίνου 11

Chicago Bullηδες (Σουσάνης): Πάτρος 6, Κιούσης 4, Σουσάνης 3, Σαρίκας 3, Μπουρνάζος 3, Μελάς 8, Μαλαμάκης 5, Παπαδόπουλος 3

Τι μας άρεσε: Αμείωτο ενδιαφέρον για 40 λεπτά!

Τι δεν μας άρεσε: Κακό ποιοτικά παιχνίδι, το οποίο παραδέχτηκαν και οι πρωταγωνιστές μετά το ματς!