04/10/2019
Saint Pauli 9 21 11 10 - 51 -
Μπυροβολικό 17 13 16 13 - 59 -

Μίλησε ο πάγκος για το Μπυροβολικό!

Για τρία δεκάλεπτα το Μπυροβολικό «ζορίστηκε» αρκετά κόντρα στην πεντάδα των Saint Pauli, ωστόσο εκμεταλλεύτηκε το βάθος του πάγκου του και έφτασε στη νίκη με 51-59 για την τρίτη αγωνιστική του 16ου ομίλου του κυπέλλου, κάνοντας έτσι το 2/2!

Με τον Γαβριήλογλου να εκτελεί εύστοχα από την περιφέρεια δύο φορές, τον Χουρσόγλου να σημειώνει 4 πόντους και τον Ζερβόπουλο να βάζει ένα τριποντάκι, το Μπυροβολικό προηγήθηκε με 6-17, 1:30 για τη λήξη της πρώτης περιόδου. Το σκορ της περιόδου, 9-17, διαμόρφωσε από την περιφέρεια για λογαριασμό των γηπεδούχων ο Βουλιώτης (5π), ενώ 4 πόντους είχε ο Κόντος.

Στην δεύτερη περίοδο οι Saint Pauli κυριάρχησαν σε όλους τους τομείς και με τους Μπόζιο (7π), Φουντούκα (5π) και Βουλιώτη (5π) να πετούν φωτιές, πήραν για πρώτη φορά κεφάλι στο σκορ με 30-28. Ο Χουλιαρόπουλος έστειλε τελικά τις δύο ομάδες ισόπαλες στα αποδυτήρια με σκορ 30-30, ενώ νωρίτερα ακόμη 5 πόντους έβαλε ο Γαβριήλογλου.

Με τον Μπόζιο να συνεχίζει την εξαιρετική του εμφάνιση με ακόμη 7 πόντους και τους Κόντο – Μπασούνα να τον ακολουθούν, οι Saint Pauli προηγούνταν με 41-39, 3:30 για το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Ωστόσο, το συγκρότημα της Μαύρου έτρεξε 7-0 σερί στο φινάλε της περιόδου και πήρε αέρα 5 πόντων, 41-46, με τους Χουλιαρόπουλο (6π), Συρανίδη (5π) και Δαμόπουλο (3π) να δίνουν τις λύσεις στην επίθεση. Σκορ τρίτης περιόδου 41-46!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι «Μπυροβολημένοι» είχαν περισσότερες δυνάμεις και με τους Χουλιαρόπουλο (4π) – Διονυσόπουλο (3π) να βγάζουν το φίδι από την τρύπα, έφτασαν τελικά στη νίκη με 51-59. Πάλεψε μέχρι το φινάλε ο Μπόζιος για τους γηπεδούχους, ωστόσο οι νέοι 8 πόντοι που πέτυχε δεν ήταν αρκετοί, αφού οι Saint Pauli έδειχναν αρκετά κουρασμένοι στα τελευταία λεπτά!

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 14/21 βολές, 14/46 δίποντα και 3/17 τρίποντα. Πήραν 42 ριμπάουντ, έδωσαν 7 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 14 λάθη και είχαν 2 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν ¼ βολές, 20/52 δίποντα και 6/25 τρίποντα. Μάζεψαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Πολυτιμότερος των Saint Pauli ο Μπόζιος με 22 πόντους, έχοντας 9/14 βολές, 5/13 δίποντα και ¼ τρίποντα. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκανε 5 λάθη και είχε 1 τάπα. Κορυφαίος για το Μπυροβολικό ο Χουλιαρόπουλος με 12 πόντους (double-double), έχοντας 0/1 βολή και 6/11 δίποντα. Πήρε 10 ριμπάουντ, έκλεψε 3 φορές και ήταν αλάνθαστος!

Saint Pauli (Μπασούνας): Φουντούκας 7, Μπόζιος 22 (1), Μπασούνας 4, Βουλιώτης 10 (2), Κόντος 8

Μπυροβολικό (Μαύρου): Διονυσόπουλος 3 (1), Ζερβόπουλος 9 (1), Συρανίδης 11, Κατσιάδας 2, Γαβριήλογλου 11 (3), Χουρσόγλου 8, Δαμόπουλος 3 (1), Κολώνιας, Γκαζούνης, Χουλιαρόπουλος 12, Λεωνάκης

Τι μας άρεσε: Η μαχητικότητα που έδειξαν οι Saint Pauli, αλλά και η δύναμη της ρακέτας του Μπυροβολικού!