10/12/2019
Golden Steak Warriors 14 21 18 21 - 74 -
Ντο τα Press 11 16 15 13 - 55 -

Μίλησε ο πάγκος των Golden “Steak” Warriors!

Την δεύτερη νίκη τους στον δεύτερο όμιλο της Master League πήραν χθες το βράδυ στο Μενίδι οι Golden Steak Warriors, καθώς στα πλαίσια της έκτης αγωνιστικής επικράτησαν της πεντάδας της Ντο Τα Press με 74-55!

Η Ντο Τα Press ήταν αυτή που ξεκίνησε καλύτερα το ματς, καθώς με 4 πόντους του Μαρίνη, 3 του Σπανού και 3 του Ντέμου, προηγούταν με 4-10, 2:30 για την λήξη της πρώτης περιόδου. Ωστόσο, στο φινάλε του δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι πάτησαν γκάζι και με 6 πόντους του Πλακογιαννάκη, αλλά και 4 του Νίκου Μητρόπουλου, προσπέρασαν με 14-11!

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο, με τους πράσινους να παίρνουν κεφάλι στο σκορ στα μέσα του δεκαλέπτου, 19-24, έπειτα από 6 πόντους του Σπανού, 4 του Ντέμου και 4 του Μαρίνη. Γρήγορα, όμως, αντέδρασαν και αυτήν την φορά οι Golden “Steak” Warriors, αφού έτρεξαν 16-3 επιμέρους σκορ και με τους Πλακογιαννάκη – Νίκο Μητρόπουλο να πετούν φωτιές με 7 πόντους έκαστος, πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 8 πόντων, 35-27!

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η αρμάδα του Βούλγαρη ανέβασε αισθητά την απόδοση της και με δράστες τους Κωνσταντίνο Μητρόπουλο (6π), και Πλακογιαννάκη (4π), έχτισε διψήφια διαφορά ασφαλείας 20 πόντων, 49-29,  κλείνοντας 4:00 για το τέλος του τρίτου  δεκαλέπτου. Η Ντο Τα Press, όμως, πρόλαβε να μαζέψει την διάφορα και με 7 πόντους του Σπανού και δύο τρίποντες βόμβες του Μαρίνη, μείωσε στους 11, 53-42!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι “Μπριζόλες” διαχειρίστηκαν άψογα το παιχνίδι, φτάνοντας εύκολα στη νίκη με 74-55, χάρη σε 11 πόντους του Χατζηγιάννη και 4 του Πλακογιαννάκη. Για την παρέα του Βάθη στα τελευταία λεπτά ξεχώρισαν οι Σπανός και Μαρίνης με 5 και 4 πόντους, αντίστοιχα.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 2/7 βολές, 27/66 δίποντα και 6/29 τρίποντα. Πήραν 44 ριμπάουντ, έδωσαν 14 ασίστ, έκλεψαν 26 φορές και έκαναν 11 λάθη. Στην αντίπερα όχθη, οι φιλοξενούμενοι είχαν 9/17  βολές, 20/39 δίποντα και 2/11 τρίποντα. Μάζεψαν 37 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές, έκαναν 30 λάθη και είχαν 3 κοψίματα.

Mvp των Golden “Steak” Warriors ο Νίκος Μητρόπουλος με 15 πόντους (double-double), έχοντας 6/13 δίποντα και 1/2 τρίποντα. Μάζεψε 16 ριμπάουντ, έκλεψε 8 (!) φορές και έκανε 2 λάθη. Πολυτιμότερος της Ντο Τα Press ο Ντέμος με 11 πόντους, έχοντας 3/4 βολές και 4/6 δίποντα. Πήρε 9 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, έκανε 3 λάθη και είχε 1 μπλοκ.

Golden “Steak” Warriors (Βούλγαρης): Μητρόπουλος Ν. 15 (1), Πλακογιαννάκης 21 (1), Λαμπρόπουλος 5 (1), Σαράντης 4, Νικολαρόπουλος 2, Χατζηγιάννης 13 (3), Μπαλατσούρας, Μουγκαράκης 2, Μητρόπουλος Κ. 10, Αρμενιάκος 2

Ντο Τα Press (Βάθης): Σπανός 21, Ντέμος 11, Βάθης 2, Καπλάνης 3, Μαρίνης 18 (2)

Τι μας άρεσε: Η φιλότιμη προσπάθεια της Ντο Τα Press, όπως και ορισμένα εξαιρετικά διαστήματα των Warriors!