21/02/2022
Limoges 16 25 11 14 - 66 -
War Gamers 20 15 17 21 - 73 -

Μίλησε ο πάγκος των War Gamers!

Επιστροφή στις νίκες για τους War Gamers στην Elite League, καθώς για την 18η αγωνιστική κέρδισαν δύσκολα την αποδεκατισμένη Limoges με 66-73 στο κλειστό του Κολωνού και πήραν το 13ο φετινό ροζ φύλλο αγώνα!

Ελαφρώς καλύτεροι ήταν στο ξεκίνημα της συνάντησης οι War Gamers, καθώς με τρία τρίποντα του Παρίσου και 5 πόντους του Λαζαράκου, βρέθηκαν τρεις φορές στο +8, κλείνοντας τελικά το πρώτο δεκάλεπτο στο +4, 16-20. Ο Αναστόπουλος με 7 πόντους και ο Δαβιλάς με 6 τραβούσαν το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά, ενώ 3 πρόσθεσε ο Παπαδόπουλος.

Αλλαγή σκηνικού στην δεύτερη περίοδο της αναμέτρησης, εκεί όπου η Limoges κυριάρχησε σε όλους τους τομείς και με 10 πόντους του Καρτσωνάκη, 6 του Ρώη, 4 του Παπαδόπουλου και τρίποντο του Τσατσάνη, πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα 6 πόντων, 41-35. Σοβαρό πρόβλημα στην άμυνα αντιμετώπισαν σε εκείνο το σημείο οι φιλοξενούμενοι, με τον Καραγιάννη να παλεύει μόνος του στην επίθεση σκοράροντας 10 πόντους!

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου το συγκρότημα του Σκλαβενίτη έσφιξε την άμυνά του και με νέους 7 πόντους του Καραγιάννη και υριπιντσ των Θεοφανόπουλου – Λαζαράκου, επέστρεψε από το -9, 44-35, ισοφαρίζοντας σε 52-52! Ο Δαβιλάς με 4 πόντους, ο Καρτσωνάκης με ένα τρίποντο και οι Ρώης – Παπαδόπουλος με 2 πόντους έκαστος έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των Λιμουζό στο τρίτο δεκάλεπτο! Σκορ τρίτης περιόδου 52-52!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Πειραιώτες έβγαλαν περισσότερη ενέργεια στο παρκέ και με δράστες στην επίθεση τους Παρίσο (7π), Λαζαράκο (5π) και Πάτερο (3π), έφτασαν δύσκολα στη νίκη με 66-73. Για την ομάδα του Ευριπιώτη στα τελευταία λεπτά ξεχώρισε ο Κώστας Δαβιλάς με τους  10 πόντους που πέτυχε.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 11/18 βολές, 20/32 δίποντα και 5/26 τρίποντα. Πήραν 33 ριμπάουντ, έδωσαν 4 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές και έκαναν 9 λάθη. Στην αντίπερα όχθη, οι νικητές είχαν 7/14 βολές, 18/39 δίποντα και 10/40 τρίποντα. Μάζεψαν 53 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 9 λάθη και είχαν 1 μπλοκ.

Πολυτιμότερος της Limoges ο Δαβιλάς με 20 πόντους, έχοντας 6/8 βολές, 7/13 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Μάζεψε 3 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 1 λαθάκι. Κορυφαίος των War Gamers ο Καραγιάννης με 26 πόντους (double-double), έχοντας 7/12 βολές, 8/21 δίποντα και 0/7 τρίποντα. Μάζεψε 23 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 2 λάθη.

Limoges (Ευριπιώτης): Ρώης 8, Δαβιλάς 20, Καρτσωνάκης 13 (3), Αναστόπουλος 10 (1), Τσατσάνης 4 (1), Παπαδόπουλος 11

War Gamers (Σκλαβενίτης): Παρίσος 18 (4), Λαζαράκος 16 (4), Καραγιάννης 23, Θεοφανόπουλος 3 (1), Σούλης, Κωνσταντίνου, Πάτερος 5 (1), Νατσίδης 4, Ρόκκος 2, Καρατζής 2

Τι μας άρεσε: Η μαχητικότητα που εμφάνισε η Limoges σε όλη την διάρκεια του αγώνα, παρά τις απουσίες της!