25/10/2023
Harlems 14 16 12 16 - 58 -
New York Fix 6 13 10 26 - 55 -

Μίλησε το βάρος της φανέλας για τους Harlems!

Πέμπτη βραδάκι στο Περιστέρι, οι Harlems πήραν με δραματικότατο τρόπο την πρώτη τους νίκη για φέτος, επικρατώντας με 58-55 των New York Fix by Chatzisland.

Οι Harlems μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι, τρέχοντας ένα 8-4 σερί στα πρώτα πέντε λεπτά με ηγέτη τον Μότσιο (5π.). Από την άλλη, οι Fix χρεώθηκαν με πέντε φάουλ από νωρίς, αλλά βρήκαν λύσεις δια χειρός Αγρεβη (4π) και Καρακούση (2π). Οι Αμερικάνοι ήταν σταθερά ανώτεροι και με μία buzzer-beater τριποντάρα του Κάντζιου, προηγήθηκαν στο σκορ με 14-6 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Ο Αγρέβης με ένα διποντάκι άνοιξε το σκορ για τους Fix στη δεύτερη περίοδο, οι οποίοι, ωστόσο, δεχόμενοι δύο πόντους από Σταυρόπουλο και Μότσιο έμειναν πίσω με 18-8, μετά το πέρας των πρώτων δύο λεπτών! Η ομάδα του Καλπακίδη αντέδρασε με τρία τρίποντα (Χατζής, Riki-Riki και Κολέτσος), χωρίς όμως αυτό να είναι αρκετό καθώς οι Harlems, με ένα τριποντάκι από τον Δαμίγο και δύο πόντους του Κάντζιου, προηγήθηκαν στο τέλος του ημιχρόνου με 31-19!

Επιστρέφοντας από τα αποδυτήρια, οι Φιξ μπήκαν αποφασισμένοι στο κλειστό του Περιστερίου και μείωσαν τη διαφορά με το έμμεσο τρίποντο του Καρακούση και τους δύο πόντους του Κούρου και του Χατζή. Οι Harlems, στην αντίπερα όχθη, παρέμειναν αποτελεσματικοί και με τέσσερις πόντους του Μότσιου και του Σιάμου, επανέφεραν την διψήφια διαφορά στο σκορ. Στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, ο φωτεινός πίνακας του Περιστερίου έγραψε 42-29.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι Harlems συνέχισαν να βρίσκουν εύκολες επιθετικές λύσεις και έτρεξαν ένα 6-2 σερί στα πρώτα τρία λεπτά, με σκόρερ τον Κάτζιο, τον Σταυρόπουλο και τον Δαμίγο. Παρόλα αυτά, οι Φιξ δεν παράτησαν το παιχνίδι και με 18 πόντους του Χατζή και τέσσερις πόντους του Αγρέβη, μείωσαν τη διαφορά στο 49-44, 3:29 πριν το τέλος! Το ματς έγινε και παρέμεινε ντέρμπι μέχρι το τέλος, αλλά η εμπειρία των Harlems και οι εύστοχες βολές του Δαμίγου, του Σταυρόπουλου, του Σιάμου και του Μότσιου χάρισαν το πρώτο ροζ στους Harlems, οι οποίοι απέδρασαν με 58-55.

Betsson MVP για το σύνολο του Ρουσιώτη αναδείχτηκε ο Παναγιώτης Σταυρόπουλος με 17 πόντους, 15 ριμπάουντ και 1 ασίστ,, ενώ από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε o Γιάννης Χατζής με 23 πόντους (18 στο τελευταίο δεκάλεπτο!), 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 1 κλεψιμο.

Harlems (Ρουσιώτης): Κάντζιος 8, Σιάμος 8 (13ριμπ.), Ρουσιώτης, Μότσιος 14 (14ριμπ.), Σταυρόπουλος 17, Δαμίγος 11.

New York Fix (Καλπακίδης): Κούρος 2, Χατζής 23, Σεϊζης, Αγρέβης 10, Κουράσης 5, Καλπακίδης, Καρακούσης 8, Κοκολάκης, Χαμπεσής 3, Κολέτσος 4.

Τι μας άρεσε: Η ψυχραιμία και το μυαλωμένο παιχνίδι των Harlems και το φοβερό comeback των Fix!