22/01/2024
Aladalon 15 11 21 11 - 58 -
Deportivo Faliro 18 14 13 19 - 64 -

Μίλησε το μέταλλο της Deportivo στο τέλος!

Βραδάκι Δευτέρας στο Περιστέρι, σε ένα ματς που κρίθηκε στα τελευταία λεπτά, η Deportivo Faliro φάνηκε ψυχραιμότερη και επικράτησε με 58-64.

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε το παιχνίδι για τη Deportivo, η οποία με 6 πόντους του Mαρούσου πήρε γρήγορα κεφάλι 7 πόντων στο σκορ, 5-12, στα πρώτα 5 λεπτά. Οι Aladalon αντέδρασαν ευστοχώντας από μακριά με δύο τρίποντα του Συλιγνάκη και ένα του Μίντζη και μείωσαν τη διαφορά στους τρεις, 15-18.

Στην δεύτερη περίοδο, ο Μίντζης με ένα επιθετικό κρεσέντο και 9 δικούς του πόντους μείωσε τη διαφορά στο καλάθι, 26-27. Οι φιλοξενούμενοι παρέμειναν ψύχραιμοι και με ηγέτη τον Μαρούσο (7π) κρατήθηκαν σε θέση οδηγού, 26-32.

Επιστρέφοντας από τα αποδυτήρια, ο Μίντζης με έξι και ο Αθανασάκος με δύο πέρασαν μπροστά τους κόκκινους, 40-35! Ο Φελλάς με τρεις δικούς του κράτησε σε απόσταση αναπνοής τους γαλάζιους, ο Κακαλέτρης και ο Γαρμπής τον ακολούθησαν με δύο και ο Στράτος με ένα ακόμη τρίποντο, έδωσε προβάδισμα δύο πόντων ξανά στη Deportivo, 47-45, παρά τους εφτά έξτρα πόντους του Μίντζη.

Τα πάντα ήταν ανοιχτά στη τελευταία περίοδο, με τους γηπεδούχους να βρίσκουν σκορ στα πρόσωπα του Μίντζη, του Πατούρα και του Κτενίδη και τον Παύλου να τραβάει επιθετικά το κουπί για τους φιλοξενούμενους. Οι Aladalon έκαναν αρκετά λάθη στο τέλος, γεγονός που εκμεταλλεύτηκε ο Κακαλέτρης (4π) και ο Μαρούσος (6π), δίνοντας έτσι το ένατο ροζ φύλλο αγώνος στη Deportivo.

Bettson MVP για τη Deportivo αναδείχτηκε ο Αντώνης Μαρούσος με 23 πόντους, 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 κόψιμο, ενώ από τους Aladalon ξεχώρισε ο Μανώλης Μίντζης με 31 πόντους, 8 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Οι γηπεδούχοι είχαν 16/43 δίποντα, 7/33 τρίποντα, 5/9 βολές, 45 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 8 κλεψίματα και 13 λάθη, ενώ οι φιλοξενούμενοι είχαν 20/34 δίποντα, 5/25 τρίποντα, 8/11 βολές, 41 ριμπάουντ, 19 ασίστ, 10 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 12 λάθη.

Aladalon (Αθανασάκος): Αθανασάκος 7, Κτενίδης 5, Μαρκοπουλιώτης, Μίντζης 31, Πατούρας 7, Συλιγνάκης 8.

Deportivo Faliro (Μαρινάκης): Γαρμπής 7, Γκιουλιστάνης, Κακαλέτρης 12, Μαρινάκης, Μαρούσος 23, Παύλου 6, Φελλάς 16.

Τι μας άρεσε: Οι πολύ καλές επιθετικές εμφανίσεις του Μίντζη και του Μαρούσου!