21/10/2022
Αρχιστράτηγος Βασδέκης BC 6 15 24 17 - 62 -
Circle BC 9 9 11 23 - 52 -

Μίλησε η κλάση των Τογγαλιδη και Γκόλια!

Στο Basketaki Arena για τη διοργάνωση του Basketaki Cup, σε μια αναμέτρηση που αποτέλεσε γιορτή για το άθλημα , ο Αρχιστράτηγος Βασδέκης όντας καλύτερος στο δεύτερο μέρος του παιχνιδιού επιβλήθηκε της Circle με σκορ 62-52.

Η παίκτες του κόουτς Αλεξόπουλου μπήκαν στο παρκέ του Basketaki Arena αποφασισμένοι να βάλουν δύσκολα στον Βασδέκη, καθώς με όπλο την άμυνα τους, αλλά και τον Μουρελάτο να πραγματοποιεί εξαιρετική εμφάνιση προηγήθηκαν στο σκορ,1-7, για να έρθει η αντίδραση των γηπεδούχων, αφού με ένα 5-2 επιμέρους σκορ έκλεισαν τη περίοδο στο μείον τρία,6-9. Ο εξαιρετικός σε αυτό το διάστημα Μουρελάτος πέτυχε 6 πόντους , ενώ ο Ρώτας είχε 3 .

Στο δεύτερο κομμάτι του παιχνιδιού οι γηπεδούχοι έφεραν την αναμέτρηση για πρώτη φορά στην απόλυτη ισορροπία, 11-11 και 14-14, το καλάθι του Γκόλια τους έβαλε σε θέση οδηγού,16-14, με τον φωτεινό πίνακα στο τέλος του ημιχρόνου να δείχνει το υπέρ τους 21-18. Ο Γκόλιας πέτυχε 8 πόντους , ενώ ο Μουρελάτος είχε 5.

Στη τρίτη περίοδο ο Αρχιστράτηγος με τους Τογγαλίδη και Γκόλια να ηγούνται των προσπαθειών τους δεν άφησαν κανένα περιθώριο αντίδρασης στους φιλοξενούμενους, πίεσαν στην άμυνα, έκλεψαν μπάλες, έτρεξαν στο ανοιχτό γήπεδο με απόλυτη επιτυχία, ενώ συνδέθηκαν με χαρακτηριστική ευκολία έξω από τη γραμμή των 6.75 με τη διαφορά στο τέλος της προτελευταίας στροφής της αναμέτρησης να τους βρίσκει στο συν δεκαέξι με σκορ 45-29. Οι Τογγαλίδης και Γκόλιας πέτυχαν από 9 πόντους, ενώ ο Γκανούρης είχε 7.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ο Βασδέκης αύξησε την απόσταση έναντι των αντιπάλων τους στους δεκαοχτώ,54-36,οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στους δώδεκα,57-45, με την προσπάθεια τους να μένει ημιτελής , καθώς ο ήχος από τη κόρνα λήξης της γραμματείας βρήκε τους γηπεδούχους να πανηγυρίζουν τη νίκη με σκορ 62-52.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Αρίστος Τογγαλίδης με 23 πόντους , 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ο Μουρελάτος είχε 18 πόντους.

Ο Αρχιστράτηγος Βασδέκης είχαν 14/35 δίποντα, 8/22 τρίποντα, 10/21 βολές, 34 ριμπάουντ , 8 ασίστ, 14 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 16 λάθη, ενώ η Circle είχαν 16/39 δίποντα, 3/13 τρίποντα, 11/20 βολές, 37 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 7 κλεψίματα, 1 Κόψιμο και 20 λάθη .

Αρχιστράτηγος Βασδέκης (Τογγαλίδης): Γερακίνης 6, Γκόλιας 26, Παπαδημητρίου, Ρεντούμης 4, Ρώτας 2, Σκαμάγκος 1, Τογγαλίδης 23.

Circle(Αλεξόπουλος) : Αυγερικός, Γεωργίου 6, Γκανούρης 19, Γιάννης Ζαφειρόπουλος, Μιχαήλ Άγγελος Ζαφειρόπουλος, Ζυγούρης, Καλούδης 5, Μανσόλας 4, Μουρελάτος 18, Μπακόπουλος, Τουμπανάκης, Τσουμέτης .

Τι μας άρεσε : Η εξαιρετική εμφάνιση των Τoγγαλίδη και Γκόλια, αλλά και μοναδική ατμόσφαιρα που δημιούργησαν οι φίλαθλοι της Circle στη Basketaki Arena!