12/02/2020
Hall of Fame 10 19 8 21 - 58 -
Λεγάμενοι BC 15 22 13 16 - 66 -

Μην υποτιμήσεις τους Λεγάμενους!

Οι Hall of Fame και οι Λεγάμενοι BC, έχουν έρθει αντιμέτωποι 5 φορές, με τους Hall of Fame να έχουν επικρατήσει στις 4 από τις 5 συναντήσεις τους. Η τελευταία τους αναμέτρηση ήταν στα πλαίσια του πρώτου γύρου της Winter Elite League 19/20, όπου σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι οι Hall of Fame, επικράτησαν τότε 70-71, με αποτέλεσμα να αναμένουμε άλλη μία σκληρή αναμέτρηση ανάμεσα στους δύο αντίπαλους, για την 19η αγωνιστική της Winter Elite League 19/20 τη Δευτέρα 10-2-2020.

Το παιχνίδι δε θα ξεκινήσει καθόλου καλά για τους Λεγάμενους, καθώς μέχρι 03’ και 20’’ πριν τη λήξη της περιόδου, είχαν πετύχει μόλις ένα πόντο, έναντι 8 από τους Hall of Fame. Στο σημείο αυτό θα τραυματιστεί ο Θρουβάλας και θα μπει ο Χαϊκάλης, για τους Λεγάμενους και θα τους δούμε να πετυχαίνουν 14 πόντους μέσα σε 02’ και 57’’. Η περίοδος θα λήξει υπέρ τους με σκορ 10-15, με τους Hall of Fame, να φαίνεται πως πίστεψαν πως θα επικρατήσουν εύκολα, αφού από τους 6 μόλις Λεγάμενους, ο ένας είχε χτυπήσει. Τους 10 πόντους των Hall of Fame, τους μοιράστηκαν 5 παίκτες τους με 1 δίποντο έκαστος, ενώ από τους Λεγάμενους πέτυχαν, 2 τρίποντα ο Βρεττάκος, 1 ακόμη ο Δασκαλόπουλος, με 5 πόντους σε αυτό το δεκάλεπτο, και ακολούθησε ο Σαμαρτζής με 3.

Στη δεύτερη περίοδο οι δύο ομάδες ήταν πάρα πολύ εύστοχες και με πάρα πολλές και ωραίες φάσεις εκατέρωθεν, με το επιμέρους σκορ δεκαλέπτου να φτάνει το ιλιγγιώδες 19-22, υπέρ των Λεγάμενων και το ημίχρονο να λήγει, 29-37. Από τους Hall of Fame, είχε τρομερό δεκάλεπτο ο Πισιτέλης, με 10 πόντους με 2 τρίποντα και τον ακολούθησε ο Δισακιάς με 6 πόντους. Από τους Λεγάμενους, ξεχώρισε ο Σαμαρτζής με 8 πόντους, 6 θα πετύχει ο Βρεττάκος με 1 τρίποντο, και 4 ο Θρουβάλας, που επέστρεψε δείχνοντας να έχει ενοχλήσεις στον ώμο.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι δύο ομάδες δε θα είναι το ίδιο εύστοχες, αλλά θα δούμε μπάσκετ με ουσία. Μετά τη λήξη ωστόσο της περιόδου και με το σκορ να είναι 37-50 υπέρ των Λεγάμενων, κατά την ανάπαυλα, ο Δημουλιάς Πάρης θα δεχθεί τεχνική ποινή για διαμαρτυρία και αυτό θα είναι το πέμπτο του φάουλ, αφήνοντας τους Λεγάμενους με 5 παίκτες. Η τρίτη περίοδος, ήταν η χειρότερη επιθετικά για τους Hall of Fame, οι οποίοι πέτυχαν μόλις 8 πόντους με τον Κατσιάπη να ξεχωρίζει με 3. Οι Λεγάμενοι BC, πέτυχαν 13 πόντους, με τον Θρουβάλα να βάζει τους 7 και τον Δημουλιά Πάρη, 1 τρίποντο.

Οι τέταρτη περίοδος θα ξεκινήσει με αρκετή ένταση στον αέρα και τους Hall of Fame να πιέζουν τους 5 Λεγάμενους, σε όλο το γήπεδο, για να καλύψουν το -13 (37-50). 01’ και 07’’ πριν τη λήξη ο Χόντος, θα βάλει τρίποντο γκολ φάουλ, θα χάσει τη βολή, αλλά με επιθετικό rebound, θα κάνει το σκορ 58-61 55’’ πριν τη λήξη, αναγκάζοντας τους Λεγάμενους σε time out. Στα τελευταία δευτερόλεπτα μετά το time out, οι Hall of Fame θα κάνουν φάουλ για να σταματάνε το χρόνο, όμως οι Λεγάμενοι BC, θα είναι εύστοχοι στις βολές, διαμορφώνοντας το τελικό 58-66 υπερ τους. 5 Hall of Famers θα σκοράρουν στην περίοδο αυτή, με τον Δισακιά να ηγείται με 7 πόντους, ενώ από 1 τρίποντο πέτυχαν οι Πισιτέλης, Σταυρόπουλος και Χόντος, με τον τελευταίο να έχει 5 πόντους. Την ομάδα των Λεγάμενων, κράτησε στο παιχνίδι ο Σαμαρτζής με 9 πόντους, ενώ κομβικός ήταν και ο Χαϊκάλης με 4 πόντους.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 7/17 βολές, 18/52 δίποντα και 5/20 τρίποντα. Πήραν 42 rebounds (14 επιθετικά), έδωσαν 13 assists, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 9 λάθη και είχαν 4 κοψίματα. Οι φιλοξενούμενοι είχαν αντίστοιχα 13/21 βολές, 19/42 δίποντα και 5/19 τρίποντα. Πήραν 42 rebounds (6 επιθετικά), έδωσαν 15 assists, έκλεψαν 4 φορές, έκαναν 9 λάθη και είχαν 2 κοψίματα.

MVP του αγώνα ήταν ο Δασκαλόπουλος (Λεγάμενοι BC) που πέτυχε 8 πόντους έχοντας 1/2 βολές, 2/2 δίποντα και 1/1 τρίποντα. Πήρε 15 ριμπάουντ (3 επιθετικά), μοίρασε 7 assists και είχε τελικό efficiency 26 (Λάθη:3).

Πολυτιμότερος για τους ηττημένους ήταν ο Δισακιάς (Hall of Fame) που πέτυχε 15 πόντους έχοντας 3/5 βολές και 6/9 δίποντα. Πήρε 7 ριμπάουντ (3 επιθετικά), μοίρασε 1 assist, έκλεψε την κατοχή της μπάλας 1 φορά και είχε 2 κοψίματα με τελικό efficiency 18 (Λάθη:3).

Hall of Fame (Χόντος): Βασιλόπουλος 2, Γκιόκας 2, Δισακιάς 15, Κατσιάπης 5, Κοντογιάννης, Κριθαρούλας 2, Πισιτέλης 13(3), Σαραντόπουλος 4, Σταυρόπουλος 6(1), Χόντος 7(1).

Λεγάμενοι BC (Χαϊκάλης): Βρεττάκος 15(3), Δασκαλόπουλος 8(1), Δημουλιάς Πάρης 3(1), Θρουβάλας 11, Σαμαρτζής 20 (Double-Double/reb. O-D/1-9), Χαϊκάλης 9.

Τι μας άρεσε: Η μαχητικότητα των 6 Λεγάμενων και η σωστή, αν και αργοπορημένη, αντίδραση των Hall of Fame.

Τι δεν μας άρεσε: Φάνηκε στην πρώτη περίοδο, είτε λόγω του άνετου 8-1 που πέτυχαν αρχικά οι Hall of Fame, είτε σε συνδυασμό με το ότι οι Λεγάμενοι BC, έμειναν πολύ γρήγορα μόλις 5 άτομα, πως οι Hall of Fame υποτίμησαν τον αντίπαλο και έχασαν τη συγκέντρωσή τους.