19/09/2019
War Gamers 16 20 9 10 - 55 -
ReTirees 20 23 14 10 - 67 -

Μήνυμα ελήφθη από τους ReTirees!

Ποδαρικό με το δεξί για τους νεοφώτιστους ReTirees στα σαλόνια της Elite League, καθώς στο παιχνίδι που έριξε την αυλαία της πρώτης αγωνιστικής επικράτησαν σχετικά εύκολα των War Gamers με 55-67 στο κλειστό του Κολωνού!

Οι War Gamers κατάφεραν να αιφνιδιάσουν τον αντίπαλο στα πρώτα 100″, καθώς προηγήθηκαν με 7-0, ωστόσο η ομάδα του Κουσούλη αντέδρασε άμεσα και με δράστες τους Κατιάκο, Πλεξουσάκη και Αφολάνιο με 5 πόντους ο καθένας, έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο σε θέση οδηγού με 16-20. Για τους γηπεδούχους τις λύσεις στην επίθεση έδωσαν στα πρώτα λεπτά οι Χαλούδης (5π), Καραγιάννης (4π) και Μέμεζας (3π).

Όπως και στο πρώτο δεκάλεπτο, έτσι και στο δεύτερο οι ReTirees είχαν τον έλεγχο του αγώνα, βρέθηκαν μέχρι και στο +9, 16-25, πηγαίνοντας εν τέλει στα αποδυτήρια με προβάδισμα 7 πόντων, 36-43, χάρη σε 5 πόντους του Σαρρή, 5 του Κατιάκου, 4 του Γκάτση και τρίποντο του Γιαμαίου. Η τριπλέτα Καραγιάννη (10π), Χαλούδη (6π) και Καρατζή (4π) ήταν αυτή που κράτησε κοντά στο σκορ την ομάδα του Σκλαβενίτη σε εκείνο το διάστημα.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Συνταξιούχοι έχτισαν διψήφια διαφορά ασφαλείας 17 πόντων, 38-55,  ωστόσο αρκέστηκαν με το +12, 45-57, με το δίδυμο Κατιάκου – Πλεξουσάκη να ηγείται της επίθεσης της ομάδας του με 4 πόντους ο καθένας. Ούτε και σε εκείνο το σημείο μπόρεσαν οι Πειραιώτες να απειλήσουν τον αντίπαλο, παρά τους 5 νέους πόντους του Καραγιάννη. Σκορ τρίτης περιόδου 45-57!

Στην τέταρτη και τελευταίο περίοδο οι ReTirees διαχειρίστηκαν άψογα το ματς και με όπλο την άμυνα, αλλά και τους Αφολάνιο – Πλεξουσάκη να πετυχαίνουν από 4 πόντους έκαστος, έφτασαν στη νίκη με 55-67. Πάλεψαν οι “Πολεμιστές” για την ανατροπή στα τελευταία λεπτά, ωστόσο δεν απείλησαν ουσιαστικά τον αντίπαλο, με τον Καραγιάννη να σημειώνει ακόμη 5 πόντους και να φτάνει τους 24!

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 17/28 βολές, 13/49 δίποντα και 4/23 τρίποντα. Πήραν 41 ριμπάουντ, έδωσαν 6 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 14 λάθη και είχαν 1 μπλοκ. Στην αντίπερα όχθη, οι νικητές είχαν 11/16 βολές, 22/55 δίποντα και 4/22 τρίποντα. Μάζεψαν 58 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 14 λάθη και είχαν 4 τάπες.

Πολυτιμότερος των War Gamers ο Καραγιάννης με 24 πόντους (double-double), έχοντας 9/11 βολές, 6/18 δίποντα και 1/3 τρίποντα. Μάζεψε 14 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 4 λάθη. Mvp των ReTirees ο Κατιάκος με 14 πόντους (double-double), έχοντας 5/6 βολές, 3/12 δίποντα και 1/2 τρίποντα. Πήρε 11 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, είχε 2 τάπες και ήταν αλάνθαστος.

War Gamers (Σκλαβενίτης): Καραγιάννης 24 (1), Καρατζής 10, Χαλούδης 11 (3), Θεοφανόπουλος 2, Γιαννόπουλος 1, Μέμεζας 5, Καφετζής 2, Λαζαράκος

ReTirees (Κουσούλης): Σαρρής 6 (1), Λαδάς 2, Κωστούλας 2, Λαρεντζάκης, Γιαμαίος 3 (1), Κατιάκος 14 (1), Τσάντζαλης 2, Στόλης 4, Πλεξουσάκης 15 (1), Γκάτσης 8, Αφολάνιο 11

Τι μας άρεσε: Η εξαιρετική κυκλοφορία των ReTirees, όπως επίσης και η άψογη διαχείριση του αγώνα στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης!