18/06/2023
Μίνωες 24 17 12 21 - 74 -
Pressof BC 6 17 25 22 - 70 -

Μίνωες με δύο πρόσωπα και 1-0!

Με την φωτιά έπαιξαν χθες στο Athens Sports Hall οι Μίνωες, καθώς είδαν την Pressof να επιστρέφει από το -24, ωστόσο κατάφεραν να φτάσουν τελικά στη νίκη με 74-70 και έκαναν το πρώτο βήμα για την πρόκριση στα προημιτελικά της Summer Evolution League!

Τρομερή εκκίνηση πραγματοποίησαν στο παιχνίδι οι Μίνωες, αφού με τους Αλτσαντζή και Παγώνα να πετούν φωτιές με 9 και 8 πόντους, αντίστοιχα, έχτισαν από νωρίς διψήφια διαφορά ασφαλείας 18 πόντων, 24-6. Ο Βασιλείου με 4 πόντους και ο Νίνος με 2 βρήκαν στόχο για τους φιλοξενούμενους στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα, βρέθηκαν μέχρι και στο +24, και τελικά με δύο τρίποντα του Αλτσαντζή, 5 πόντους του Άρη Αλεξόπουλου και τρίποντα των Παγώνα - Γαλίτη, πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 18 πόντων, 41-23! Δεν μπόρεσε η Pressof να πλησιάσει τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο, παρά τα δύο τρίποντα του Νομικού, τους 4 πόντους του Κοντάκου και τους 3 του Παραρά.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η ομάδα του Μπαλάσκα έφερε τα πάνω κάτω στο παιχνίδι, αφού με 11 πόντους του Βασιλείου, 8 του Νίνου και τρίποντα των Τσορτού - Νομικού, έκανε το μεγάλο come back και μείωσε στους 3, 51-48. Το σκορ του τρίτου δεκαλέπτου, 53-48, διαμόρφωσε για λογαριασμό των Μινώων στη λήξη ο Παγώνας, ενώ νωρίτερα ο ίδιος, αλλά και ο Γαλίτης, είχαν πετύχει από 4 πόντους ο καθένας. Σκορ τρίτης περιόδου 53-48!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Μίνωες άντεξαν στην πίεση των αντιπάλων και με μεγάλα σουτ των Παπαστάμου, Παγώνα, Αλτσαντζή και Γαλίτη, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 74-70. Πάλεψε μέχρι το φινάλε η Pressof για τον άθλο, ωστόσο δεν της έφταναν οι εύστοχες προσπάθειες των Τσορτού, Νίνου, Παραρά, Νομικού και Κοντάκου.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 6/10 βολές, 19/44 δίποντα και 10/22 τρίποντα. Πήραν 35 ριμπάουντ, έδωσαν 23 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 1 μπλοκ. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι φιλοξενούμενοι είχαν 4/5 βολές, 18/34 δίποντα και 10/38 τρίποντα. Μάζεψαν 38 ριμπάουντ, μοίρασαν 16 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές και έκαναν 11 λάθη.

Betsson mvp για τους Μίνωες ο Αλτσαντζής με 22 πόντους (double-double), έχοντας 4/4 βολές, 3/10 δίποντα και 4/9 τρίποντα. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, μοίρασε 11 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 6 λάθη. Πολυτιμότερος της Pressof ο Νίνος με 16 πόντους, έχοντας 8/14 δίποντα, ενώ πήρε 3 ριμπάουντ, έδωσε 5 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και ήταν αλάνθαστος.

Μίνωες (Παπαστάμος): Αλεξόπουλος Ν. 2, Αλεξόπουλος Α. 5 (1), Αλτσαντζής 22 (4), Γαλίτης 11 (1), Μπαχάς, Παγώνας 24 (3), Παπαστάμος 10 (1)

Pressof (Κρασσάς): Βασιλείου 17 (3), Γκέος, Κοντάκος 6, Νίνος 16, Νομικός 12 (4), Παπαθανασίου 2, Παραράς 5, Τσορτός 12 (3)

Τι μας άρεσε: Τόσο το τρομερό πρώτο δεκάλεπτο των Μινώων, όσο και η επιστροφή της Pressof στο τρίτο δεκάλεπτο!