28/02/2022
Μίνωες 10 12 22 15 - 59 -
Los Abeles Fakers 18 16 5 7 - 46 -

Μινωική… ανατροπή!

Πιέζοντας σωστά στο δεύτερο μέρος το κατέβασμα της μπάλας των Los Abeles Fakers και εκμεταλλευόμενοι την κούραση (λόγω μικρού ρόστερ) των αντιπάλων, οι Μίνωες πήραν μεγάλη νίκη με σκορ 59-46 στο κλειστό του Περιστερίου.

Ο Μαυρακάκης μπήκε… ζεστός στο παρκέ του Περιστερίου, εκτέλεσε πίσω από τη γραμμή των 6.75 και με την βοήθεια των Φωτεινού και Ηρειώτη (1) έβαλε σε θέση οδηγού τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο 10-18 μπροστά, με τους Μίνωες να προσπαθούν να ισορροπήσουν το παιχνίδι με τον Χαϊδάκη σε πρώτο πλάνο.

Ο… παθιασμένος Φωτεινός μαζί με τον Ηρειώτη έβαλαν τρία τρίποντα κρίσιμα, τα οποία πραγματικά κράτησαν την… αντεπίθεση των γηπεδούχων, οι οποίοι με την είσοδο των Βλάχο, Δημόπουλος και Χαϊδάκη πίεσαν σε όλο το γήπεδο και δυσκόλεψαν το κατέβασμα των Fakers, χωρίς να καταφέρουν όμως περαιτέρω μείωση του σκορ πέρα από το 22-34 που έκλεισε το πρώτο ημίχρονο.

Ήταν λογικό η πίεση να φέρει κούραση και … σύγχυση στο κατέβασμα της μπάλας για τους φιλοξενούμενους, με τους Δημόπουλο Κυριακόπουλο και Παγώνα να πιέζουν τη μπάλα, να σκοράρουν και να γυρίζουν… τούμπα το παιχνίδι στα μέσα της περιόδου, με το τρίτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 44-39 για Μίνωες!

Μάχες σώμα με… σώμα στην τελευταία περίοδο, με τις δύο παρέες να δίνουν ό,τι έχουν για την κατάκτηση του ροζ φύλλου αγώνα, το οποίο εν τέλει κατέληξε στα χέρια των Μινώων με το τελικό 59-46, σε ένα παιχνίδι που πραγματικά μας κράτησε μέχρι τέλους σε αγωνία!

Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Βασίλης Δημόπουλος με 20 πόντους, 9 ριμπάουντ, μια ασίστ, ένα κόψιμο και ένα λάθος. Από Fakers καλός ήταν ο Μαρίνος Ηρειώτης με 13 πόντους, 9 ριμπάουντ, μια ασίστ και 3 λάθη.

Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 25/52 δίποντα, 2/25 τρίποντα, 3/10 βολές, 39 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 11 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 6 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 7/26 δίποντα, 9/35 τρίποντα, 5/18 βολές, 42 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 4 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 19 λάθη.

Μίνωες (Παπαστάμος) : Πατίρης, Χαϊδάκης 6, Παπαστάμος 4, Κυριακόπουλος 8, Μπαχάς 4, Δημόπουλος 20, Παγώνας 15, Αλεξόπουλος 2.

Los Abeles Fakers (Μαυρακάκης) : Πέγκας 8 (13 ριμπ.), Κωνσταντουδάκης, Ηρειώτης 13, Φωτεινός 12, Μαυρακάκης 13.

Τι μας άρεσε : Η ηρωική εμφάνιση των πέντε Fakers!