23/02/2024
Μίνωες 20 23 15 21 - 79 -
Flying Circus 15 5 20 18 - 58 -

Μινωική επικράτηση με πρωταγωνιστή τον Συκά!

Βράδυ Παρασκευής στο Μαζαράκη οι Μίνωες πέτυχαν ακόμα μια νίκη απέναντι στους μαχητικούς Flying Circus με σκορ 79-58.

Στο πρώτο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες έκαναν ένα καλό ξεκίνημα. Αρχικά οι γηπεδούχοι με τους Βογιατζή και Συκά, βρήκαν κενά στην άμυνα των αντιπάλων και σκόραραν κυρίως μέσα στην ρακέτα. Από τους φιλοξενούμενους οι οποίοι έκαναν καλό πρώτο δεκάλεπτο, αξιοποίησαν τις ευκαιρίες που δημιουργήθηκαν οι Γκέκας και Αλεξάκης.

Στην συνέχεια του παιχνιδιού οι Μίνωες πάτησαν γκάζι και ξέφυγαν στο σκορ, πετυχαίνοντας πολλά καλάθια από την ρακέτα, αλλά και πίσω από την γραμμή των 6,75. Επίσης η άμυνά τους ήταν λειτουργική, καθώς δεν άφησαν τους αντιπάλους τους να απειλήσουν το καλάθι τους. Αξίζει να σημειωθεί το τρομερό Buzzer Beater που πέτυχε ο Συκάς με σουτ πίσω από το κέντρο, διαμορφώνοντας έτσι το σκορ του πρώτου ημιχρόνου στο 43-20.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι χαλάρωσαν κάπως. Αυτό το εκμεταλλευτήκαν οι Flying Circus, βάζοντας ελεύθερα σουτ και μειώνοντας το σκορ μέχρι τους 10 πόντους. Αυτοί που βρήκαν τους πόντους ήταν οι Κάκιας, Σωτηρόπουλος και Γκέκας. Οι γηπεδούχοι στα τελευταία λεπτά της περιόδου ξαναπήραν την διαφορά που είχαν χτίσει στην αρχή με τους Συκά και Γαλίτη.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ζυγαριά είχε ήδη γύρει προς την μια πλευρά,  παρά τις προσπάθειες των φιλοξενουμένων να μειώσουν περισσότερο το σκορ. Οι γηπεδούχοι έκαναν καλή διαχείριση του αποτελέσματος και στο τέλος επικράτησαν με σκορ 79-58, απολαμβάνοντας έτσι την πρώτη θέση στον όμιλο.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Βαλάντης Συκάς με 24 πόντους, 6 ριμπάουντ και 3 ασίστ,  ενω από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Γκέκας Κωνσταντίνος με 19 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Μίνωες(Παπαστάμος): Γαλίτης 9, Συκάς 24, Παπαστάμος 11, Βογιατζής 15, Γκατζιάς 7, Αλεξόπουλος,  Βλάχος 3, Μπαχάς 4, Κωνσταντίνου 6.

Flying Circus (Πιπιλής): Γκέκας 19, Ασημακόπουλος 1, Πιπιλής 8, Σωτηρόπουλος 8, Κάκιας 13, Αλεξάκης 9.

Τι μας άρεσε: Το  Buzzer Beater πίσω από το κέντρο του Συκά!