21/11/2019
Τα Βουνά 13 18 13 24 - 68 -
Remal Madrid 10 10 13 12 - 45 -

Μήπως δεν έπρεπε να τους λέμε γιωτάδες;;;

Το βράδυ της Πέμπτης, στα κλειστά γήπεδα του Προμηθέα, στον Καστελόκαμπο (που αλλού; ), οι Ι5 υποδέχθηκαν την Remal Madrid. Το παιχνίδι ήταν μονόπλευρο, με την ομάδα του Λιόλιου να καθαρίζει από την δεύτερη περίοδο και να παίρνει μια εύκολη νίκη με σκορ 68-45 απέναντι σε μια Remal με πολλές απουσίες!

Σχεδόν ισορροπημένη ήταν η πρώτη περίοδος του αγώνα. Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν σχετικά νευρικά ενώ δεν έλειψαν τα λάθη. Για τους «γιωτάδες» 5 πόντους είχε ο Γεωργόπουλος Θανάσης ενώ από 3 ο Γαλάνης και ο Γεωργόπουλος Γιώργος. Πολύ γρήγορα έβαλε τους 5 πρώτους του πόντους στο παιχνίδι ο Ανδρικόπουλος, ενώ 1 πολύ όμορφο τρίποντο έβαλε ο Σαββόπουλος για το τελικό 13-10 του δεκαλέπτου!

Η ομάδα του coach Λιόλιου πάτησε γκάζι στο δεύτερο δεκάλεπτο. Με όλη την ομάδα να συμβάλει, δίνοντας το 100% οι γηπεδούχοι δημιούργησαν μία διαφορά της τάξεως των 11 πόντων. Από 2 καλάθια είχαν οι Καπώνης, Γαλάνης και Λευθεριώτης. Ακόμα 2 τρίποντα έβαλε ο Σαββόπουλος αλλά δεν ήταν αρκετά για την Remal Madrid που έπαιζε για ακόμη μία φορά με μόλις 5 παίχτες.

Πλήρως ισορροπημένο ήταν το τρίτο δεκάλεπτο. για τους φιλοξενούμενους Ο Λανδρίτσης έκανε ένα one man-show βάζοντας τους 9 από τους συνολικά 13 πόντους της ομάδας του. Στην αντίπερα όχθη, ο Γαλάνης μέτρησε 7 στην περίοδο, ενώ άλλα 2 καλάθια έβαλε ο εξαιρετικός στο ματς Λευθεριώτης.

Με τον πίνακα να δείχνει 44-33, οι Ι5 είχαν το πάνω χέρι στην τέταρτη περίοδο. Αν και κανείς θα περίμενε να παίξουν πιο συντηρητικά, δεν έγινε αυτό. Αντίθετα, πάτησαν ακόμα περισσότερο το γκάζι και εκτόξευσαν την ήδη μεγάλη διαφορά στους 23 πόντους. Έτσι οι «γιωτάδες» κέρδισαν το τρίτο στη σειρά παιχνίδι ,βελτιώνοντας κάθε πτυχή του παιχνιδιού τους! Η Remal έμεινε στον πάτο του βαθμολογικού πίνακα όπου την συντροφεύει η JugoPlastika!

Mvp του αγώνα ήταν ο Θανάσης Γεωργόπουλος με 14 πόντους, 5 ριμπάουντ (1-4), 5 ασίστ, 1 κλέψιμο και μόλις 1 λάθος σε 21:18 λεπτά αγώνα. Σούταρε 4/4 δίποντα (100%) και 2/5 τρίποντα (40%). Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Μάριος Λανδρίτσης με 15 πόντους, 17 ριμπάουντ (4-13), 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 λάθη σε 40 λεπτά. Σούταρε 5/13 δίποντα (38,5%), 1/8 τρίποντα (12,5%) και 2/3 βολές (66,7%).

Σαν σύνολο, οι Ι5 είχαν 21/34 δίποντα (61,8%), 8/29 τρίποντα (27,6%), 2/5 βολές (40%), 43 ριμπάουντ (7-36), 18 ασίστ, 9 κλεψίματα και 16 λάθη. Η Remal Madrid είχε 15/47 δίποντα (31,9%), 4/28 τρίποντα (14,3%), 3/7 βολές (42,9%), 41 ριμπάουντ (15-26), 4 ασίστ, 6 κλεψίματα και 12 λάθη.

Ι5 (Λιόλιος): Γαλάνης 14, Γεωργόπουλος Θ. 14, Γεωργόπουλος Γ. 11, Προκοπίου 5, Αναστασόπουλος, Λευθεριώτης 12, Αγγιούς 2 (9 ριμπ), Καπώνης 10.

Remal Madrid (Ανδρικόπουλος): Ανδρικόπουλος 7, Λανδρίτσης 15 (17 ριμπ), Παύλου 6 (9 ριμπ), Γιγουρτάκης 6, Σαβόπουλος 11.

Τι μας άρεσε: Η χαρά των δύο ομάδων, που ευχαριστήθηκαν το πολύ όμορφο παιχνίδι!