10/07/2022
Vatos Krokos 15 19 14 17 - 65 -
Gunners 13 12 17 10 - 52 -

Μισή πρόκριση για τους Vatos Krokos!

Μεγάλο προβάδισμα πρόκρισης στο Final Four της Summer Development League απέκτησαν οι Vatos Krokos, καθώς στο πρώτο παιχνίδι της σειράς για τα προημιτελικά κέρδισαν τους Gunners με 65-52 στο Basketaki Arena!

Πολύ δυνατό ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Vatos Krokos στο ματς, αφού με τους Βιντζηλαίο, Μπιστούνα και Καλλίτσα να σκοράρουν από 4 πόντους ο καθένας και τον Λάζο να ευστοχεί από την περιφέρεια, προηγήθηκαν με 15-8, 2:00 για την λήξη της πρώτης περιόδου. Στο φινάλε του δεκαλέπτου οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και με τον Κογιώνη να σκοράρει 7 πόντους, μείωσαν στο καλάθι, 15-13!

Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι συνέχισαν να οδηγούν το παιχνίδι και με 8 πόντους του Μπιστούνα και 5 του Λάζου, πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 9 πόντων, 34-25. Τους Gunners κράτησαν όρθιους σε εκείνο το σημείο οι 6 πόντοι του Κογιώνη και οι 4 του Ακουμιανάκη.

Με ακόμη 6 πόντους του Βιντζηλαίου και άλλους τόσους του Καλλίτσα, το συγκρότημα του Χατζηνικήτα ξέφυγε στους 16, 43-27. Άμεσα ήρθε η απάντηση από την παρέα του Παναγόπουλου, αφού με 6 πόντους του Κωστακιώτη και 5 του Ακουμιανάκη, πλησίασε στους 6, 48-42, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Vatos Krokos έβαλαν εκ νέου μπρος τις μηχανές τους και με δράστες στην επίθεση τους Βιντζηλαίο, Φερίδη, Λάζο και Καλλίτσα, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 65-52. Για τους Κανονιέρηδες στα τελευταία λεπτά βρήκαν στόχο οι Ακουμιανάκης, Πάνιας και Κογιώνης.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 13/20 βολές, 20/48 δίποντα και 4/10 τρίποντα. Πήραν 42 ριμπάουντ, έδωσαν 6 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές και έκαναν 14 λάθη. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 4/23 βολές, 21/49 δίποντα και 2/13 τρίποντα. Μάζεψαν 35 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 9 λάθη και είχαν 2 τάπες.

Betsson mvp των Vatos Krokos ο Καλλίτσας με 14 πόντους, έχοντας 7/10 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 3 λάθη. Πολυτιμότερος των Gunners ο Κογιώνης με 17 πόντους, έχοντας 0/2 βολές, 7/13 δίποντα και 1/1 τρίποντο. Πήρε 7 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, είχε 1 τάπα και έκανε 1 λαθάκι.

Vatos Krokos (Χατζηνικήτας): Λάζος 13 (2), Βιντζηλαίος 17 (1), Μπιστούνας 15 (1), Παπαναστασίου, Καλλίτσας 14, Φερίδης 6

Gunners (Παναγόπουλος): Παπαγεωργίου 4, Πάνιας 7 (1), Ακουμιανάκης 13, Κωστακιώτης 7, Καραμπέτσος 4, Κογιώνης 17 (1)

Τι μας άρεσε: Η ψυχραιμία των Vatos Krokos όταν είδαν τον αντίπαλο να πλησιάζει στους 4!