27/12/2021
Pressof BC 18 8 17 13 - 56 -
Α.Σ.Κ. Αρισταίος 9 10 7 15 - 41 -

Μισογεμάτο το ποτήρι για την Pressof!

Με θετικό πρόσημο ολοκλήρωσε τον πρώτο γύρο του πρωταθλήματος στον τρίτο όμιλο της Development League η Pressof, καθώς σε εξ αναβολής παιχνίδι για την έκτη αγωνιστική κέρδισε τον Αρισταίο με 56-41 στο Basketaki Arena και ανέβηκε στην τέταρτη θέση παρέα με τους Tebelwolves και τους Lazers!

Πολύ δυνατό ξεκίνημα πραγματοποίησε η Pressof στο ματς, καθώς με δύο τρίποντα του Νομικού και 5 πόντους του Καραντζιά προηγούταν με 10-0 στα πρώτα τρία λεπτά, κλείνοντας τελικά το πρώτο δεκάλεπτο στο +9, 18-9. Ο Τούντας με 4 πόντους, ο Σίμος Δεμένεγας με ένα τρίποντο και ο Παναγιωταράκος με 2 πόντους έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά.

Στην δεύτερη περίοδο η ομάδα του Μπαλάσκα ναι μεν είχε συνέχεια το τιμόνι στα χέρια της, ωστόσο δεν μπόρεσε να ξεφύγει στο σκορ και έτσι με τους 5 πόντους του Μακαρίτη και τους 3 του Αντωνουσάκη, πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα 7 πόντων, 26-19. Τον Αρισταίο κράτησαν κοντά στο σκορ σε εκείνο το σημείο οι Τούντας και Παναγιωταράκος με 4 πόντους έκαστος, ενώ 2 είχε ο Κορασίδης.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι έκαναν αποφασιστικό βήμα για το ροζ φύλλο αγώνα, όταν με 7 νέους πόντους του Καραντζιά, 5 του Τσορτού και τρίποντο του Νομικού, ξέφυγε στους 19, 43-24. Δεν μπόρεσε το συγκρότημα του Κώστα Δεμένεγα να ακολουθήσει τον αντίπαλο σε εκείνο το διάστημα, με τους Κορασίδη και Τούντα να βρίσκουν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι. Σκορ τρίτης περιόδου 43-26!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η Pressof δεν έδωσε το δικαίωμα στον αντίπαλο να ελπίζει για την ανατροπή και με δράστες στην επίθεση τους Αντωνουσάκη, Μπαλάσκα, Νίνο και Καραντζιά, έφτασε δίκαια στη νίκη με. Για τους νησιώτες στα τελευταία λεπτά ξεχώρισε ο Γιάννης Τούντας με τους 11 πόντους που πέτυχε.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 6/9 βολές, 16/39 δίποντα και 6/24 τρίποντα. Πήραν 39 ριμπάουντ, έδωσαν 12 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 16 λάθη και είχαν 2 κοψίματα. Από την άλλη πλευρά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 8/14 βολές, 12/38 δίποντα και 3/17 τρίποντα. Μάζεψαν 38 ριμπάουντ, μοίρασαν 2 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 17 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Κορυφαίος της Pressof ο Αντωνουσάκης με 11 πόντους, έχοντας 3/4 βολές και 4/5 δίποντα. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκανε 2 λάθη και είχε 1 τάπα. Πολυτιμότερος για τον Αρισταίο ο Τούντας με 23 πόντους, έχοντας 6/10 βολές, 7/11 δίποντα και 1/1 τρίποντο. Πήρε 8 ριμπάουντ, έκλεψε 5 φορές και υπέπεσε σε 6 λάθη.

Pressof (Μπαλάσκας): Παπαθανασίου, Τσορτός 8 (1), Μπαλάσκας 5 (1), Νομικός 9 (3), Αντωνουσάκης 11, Κρασσάς, Νίνος 4, Καραντζιάς 14 (1), Μακαρίτης 5

Αρισταίος (Δεμένεγας Κ.): Μουζάκης, Τούντας 23 (1), Δεμένεγας Σ. 3 (1), Ψημίτης, Κορασίδης 7 (1), Τζουβάρας 2, Παναγιωταράκος 6

Τι μας άρεσε: Η κυκλοφορία της Pressof και η υπομονή που είχε στην επίθεση!