23/10/2023
Milwaukee Sucks 23 16 10 11 - 60 -
Aguanile 8 14 29 18 - 69 -

Μυθική ανατροπή η Aguanile!

Παρά το κάκιστο πρώτο μέρος, όπου βρέθηκε να χάνει μέχρι και με 20 πόντους, 37-17, η Aguanile έβαλε τα καλά της στην επανάληψη και κέρδισε τους Milwaukee Sucks με 60-69 για την έκτη αγωνιστική της Elite League by Betsson!

Τρομερή εκκίνηση πραγματοποίησαν οι Milwaukee Sucks στο παιχνίδι, καθώς με 6 πόντους του Καράμπελα, δύο τρίποντα του Χαντζή και τρίποντα των Φωτόπουλου - Καζά, έχτισαν διψήφια διαφορά ασφαλείας 15 πόντων, 23-8. Λίγα πράγματα επιθετικά για τους φιλοξενούμενους στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με τους Συκαρά, Σαρρή, Ρουκουνάκη και Sivan να έχουν από 2 πόντους έκαστος.

Στη δεύτερη περίοδο το συγκρότημα του Κυριτσόπουλου είχε τον πλήρη έλεγχο του αγώνα, βρέθηκε μέχρι και στο +30, και τελικά με 8 πόντους του Μαυροειδή, 5 του Καράμπελα και τριποντάκι του Καζά, πήγε στα αποδυτήρια με αέρα 17 πόντων, 39-22! Την Aguanile κράτησαν όρθια σε εκείνο το διάστημα οι Ρουκουνάκης και Δάμης με 8 και 4 πόντους, αντίστοιχα.

Τα πάνω κάτω ήρθαν στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, αφού η παρέα του Γκέγκιου έκανε πάρτι και με 14 πόντους του Sivan, 7 του Δάμη και 4 του Ρουκουνάκη, έτρεξαν 29-10 επιμέρους σκορ και πήγε για πρώτη φορά κεφάλι με 49-51. Ο Χαντζής με 4 πόντους τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων σε εκείνο το σημείο, ενώ από 2 είχαν οι Γανέλης, Μπεκρής και Καζάς. Σκορ τρίτης περιόδου 49-51!

Έχοντας πάρει την ψυχολογία με το μέρος της, η Aguanile συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και στ ο τελευταίο δεκάλεπτο και με μεγάλα σουτ των Δάμη, Μπέη και Ρουκουνάκη, έφτασε δίκαια στη νίκη με 60-69. Ούτε στο τελευταίο δεκάλεπτο μπόρεσαν οι Sucks να βρουν ρυθμό, με τους Παγούνη, Καζά, Μαυροειδή και Καράμπελα να δίνουν τις λύσεις στην επίθεση.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 13/20 βολές, 13/37 δίποντα και 7/25 τρίποντα. Πήραν 44 ριμπάουντ, έδωσαν 6 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 2 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 14/29 βολές, 23/54 δίποντα και 3/18 τρίποντα. Μάζεψαν 50 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 8 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Πολυτιμότερος των Milwaukee Sucks ο Καράμπελας με 13 πόντους (double-double), έχοντας 3/4 βολές και 5/10 δίποντα. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 3 λάθη. Betsson mvp της Aguanile ο Δάμης με 15 πόντους, έχοντας 2/2 βολές, 5/11 δίποντα και 1/2 τρίποντα. Πήρε 9 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 1 λαθάκι.

Milwaukee Sucks (Κυριτσόπουλος): Μπεκρής  5, Παγούνης 3 (1), Φωτόπουλος 5 (1}, Χαντζής 10 (3), Γάτσιος 4, Γανέλης 2, Καζάς 10 (2), Καράμπελας 13, Μαυροειδής 8

Aguanile (Γκέγκιος): Sivan 20 (1), Γκέγκιος, Δάμης 15 (1), Μπέης 3 (1), Ρουκουνάκης 17, Σαρρής 6, Σιαμπλής 4, Σιμιτσόπουλος, Συκαράς 3

Τι μας άρεσε: Τόσο το εξαιρετικό πρώτο μέρος των Sucks, όσο και η εικόνα της Aguanile στο δεύτερο!