09/03/2022
Στιφάδο Bulls 14 25 13 25 - 77 -
Souvlakers 25 8 21 15 - 69 -

Μυθικός Δημήτρης Πρόκος!

Στο Basketaki Arena για το πρωτάθλημα της Elite League , οι Stifado Bulls πέτυχαν την δέκατη έβδομη νίκη στη διοργάνωση  , καθώς επιβλήθηκαν στις λεπτομέρειες των Souvlakers με σκορ 77-69 .

Οι γηπεδούχοι ευτύχισαν να έχουν σε καταπληκτική ημέρα τον Δημήτρη Πρόκο  , καθώς κυριάρχησε και στις δύο πλευρές του παρκέ , βοήθησε στα ριμπάουντ  , έκλεψε μπάλες , κέρδισε φάουλ , μοίρασε ασίστ και έβαλε μεγάλα καλάθια σε καίριά χρονικά σημεία  τελειώνοντας την αναμέτρηση με 38 πόντους στο ενεργητικό του .

Στο ξεκίνημα του παιχνιδιού οι παίκτες του κόουτς Ποντίκη πήραν τα ηνία στο σκορ , 4-8 και 10-11 , ενώ με όπλο την εξαιρετική τους άμυνα , αλλά και τους Αγγελόπουλο και Τσέλιο να συνδέονται έξω από τη γραμμή των 6.75 πήραν προβάδισμα δεκατριών πόντων , 12-25 , με το τέλος της της περιόδου να τους βρίσκει στο συν έντεκα , 14-25  . Πρώτος  σκόρερ των νικητών ήταν ο Πρόκος με 6 πόντους , ενώ στη αντίπερα όχθη ο Κάρολος Barkshire είχε 8 .

Στο δεύτερο κομμάτι της αναμέτρησης οι Stifado Bulls έριξαν αρχικά τη διαφορά στους εννιά , 17-26 , ενώ με τον Δημήτρη Πρόκο να πραγματοποιεί μια μπασκετική ραψωδία σε όλα τα μήκη και πλάτη του Basketaki Arena  πέτυχαν δεκαοχτώ αναπάντητους πόντους  , 35-26 , με τον φωτεινό πίνακα στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου να τους βρίσκει σε θέση οδηγού με έξι πόντους διαφορά ,  39-33  . Ο Πρόκος σε αυτό το διάστημα  πέτυχε 15 πόντους , ενώ από τους φιλοξενούμενους ο Αγγελόπουλος είχε 3 .

Στη τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι αύξησαν τη διαφορά στους εφτά πόντους , 42-35 , οι αξιόμαχοι Souvlakers αντέδρασαν και με ένα υπέρ τους επιμέρους σκορ 3-13 έφεραν την αναμέτρηση στο 45-48 , με τον φωτεινό πίνακα μια στροφή πριν το τέλος να δείχνει το 52-54  . Ο Πρόκος πέτυχε 5 πόντους , ενώ 6 είχε ο Βουγιούκας .

Το τελευταίο δεκάλεπτο θύμιζε εν πολλοίς αγώνα πυγμαχίας με το ένα χτύπημα να διαδέχεται το άλλο .Οι γηπεδούχοι έφεραν την αναμέτρηση στην απόλυτη ισορροπία , 57-57 , ο Αγγελόπουλος και η παρέα του πέρασαν με τέσσερις , 58-62 , οι Stifado επανέκτησαν το προβάδισμα , 65-64 , με τον Δημήτρη Πρόκο να αναλαμβάνει δράση ,  καθώς με ένα προσωπικό  <<one man show>> και στις δύο πλευρές του γηπέδου έδωσε στην ομάδα του μια σπουδαία και συνάμα δύσκολη νίκη για το πρωτάθλημα της Elite League με σκορ 77-69   . Πρώτος σκόρερ ο εκπληκτικός Πρόκος με 12 πόντους , ενώ ο Αγγελόπουλος είχε 5 .

Μvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Δημήτρης Πρόκος με 38 πόντους , 5 ριμπάουντ , 5 ασίστ , 2 κλεψίματα , ενώ για τους ηττημένους ο Αλέξανδρος Βουγιούκας είχε 11 πόντους , 21 ριμπάουντ , ασίστ , 1 κλέψιμο  και 1 κόψιμο .

Οι Stifado Bulls είχαν  18/33 δίποντα , 10/35 τρίποντα , 11/16 βολές , 31 ριμπάουντ , 21 ασίστ ,  8 κλεψίματα , 3 κοψίματα  και 13 λάθη , ενώ οι Souvlakers είχαν 22/40 δίποντα , 7/26 τρίποντα , 4/11 βολές , 44 ριμπάουντ , 18 ασίστ , 6 κλεψίματα , 1 κόψιμο  και 13 λάθη .

Stifado Bulls (Κοσμίδης): Ρουμελιώτης 1 , Πρόκος 38 , Τσελέμπης 9 , Χριστόπουλος 16 , Πολίτης 11 , Παγουλάτος 2 .

Souvlakers(Ποντίκης) : Δάμης 7 , Τοκατλίδης 11 , Αδάμης 2 , Κάρολος Barkshire 15 , Αγγελόπουλος 11 , Βουγιούκας 11 , Τσέλιος 9 , Καρανάτσιος 3 .

Τι μας άρεσε : Ο εκπληκτικός καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης Δημήτρης Πρόκος  !