60
RBD Indians B.C 14 8 8 14 - 44 -
Aces 13 18 14 15 - 60 -

Σαν καλολαδωμένη μηχανή οι Aces!

Σε ένα αδιάφορο βαθμολογικά αλλά πλούσιο σε θέαμα παιχνίδι, οι Aces εκμεταλλεύτηκαν το πολύ καλό τους δεύτερο δεκάλεπτο απέναντι στους Indians και έφυγαν νικητές από τον Σπάρτακο, στο τελευταίο τους παιχνίδι για φέτος.

Πλούσια σε θέαμα και χαμηλό σε φάουλ ήταν η πρώτη περίοδος, με τον Αργυρόπουλο να ξεκινάει εξαιρετικά το ματς και να οδηγεί τους Aces και τον Αρβανίτη και τον Μπουρίτη να του απαντούν. Ο Μπατζάκας και ο Ν. Κοντακιώτης συνδέθηκαν από μέση απόσταση για τους κόκκινους, αλλά οι δύο πόντοι του Τριαντάφυλλου ήταν αρκετοί για να δώσουν προβάδισμα στους Ινδιάνους, 14-13.

Με το πόδι πατημένο στο γκάζι μπήκαν στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενουμενοι, οι οποίοι δια χειρος Μπατζάκα και Αργυρόπουλου, έτρεξαν ένα 10-0 σερί στο πρώτο πεντάλεπτο! Ο Ιωακειμίδης έσπασε το ρόδι για τους γηπεδούχους, χωρίς όμως αυτό να είναι αρκετό, καθώς οι Aces συνέχισαν να βρίσκουν με χαρακτηριστική ευκολία λύσεις στην επίθεση και πήραν δίκαια τα ηνία του ματς. Σκορ ημιχρόνου 23-31!

Επιστρέφοντας από τα αποδυτήρια, οι μαυροκόκκινοι συνέχισαν στο ίδιο τέμπο, βρήκαν εύκολα καλάθια με τον Αργυρόπουλο και τον Μπατζάκα και περιόρισαν σημαντικά τους Ινδιάνους. Ο Αρβανίτης έβγαλε το φίδι από τη τρύπα ξανά για τους τελευταίους, ο Ιωακειμίδης ακολούθησε το παράδειγμα του, αλλά ο Περράκης με ένα λειαπ στον αιφνιδιασμό, καθόρισε το σκορ της τρίτης περιόδου, 30-45.

Όλα είχαν κριθεί στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, με τον Αργυρόπουλο και τον Κοζανίδη να συνεχίζουν να ταλαιπωρούν την αντίπαλη άμυνα και τον Ιωακειμίδη να βγάζει αντίδραση για τους Indians. Μπατζάκας και Μπουρίτης συνδεθηκαν για λογαριασμό των φιλοξενούμενων και των γηπεδούχων αντίστοιχα στα τελευταία λεπτά, με την εικόνα παρόλα αυτά να μην αλλάζει σημαντικά. Τελικό σκορ, 44-60!

Betsson MVP για τους Aces αναδείχτηκε ο Γιώργος Κοζανίδης με 8 πόντους, 13 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 1 ασιστ, ενώ από τους Indians διακρίθηκε ο Θανάσης Τριαντάφυλλος με 6 πόντους, 2 κλεψίματα και 7 ριμπάουντ.

Indians (Αρβανίτης): Αρβανίτης 8, Γάκος 3, Ζέζας, Ιωακειμίδης 8, Κουρκούρης 11, Μπουρίτης 8, Τριαντάφυλλος 6.

Aces (Κοντακιώτης): Αργυρόπουλος 22, Γιαζιτζόγλου 4, Κοζανίδης 8, Κοντακιώτης 7, Μαραβέλιας 2, Μπατζάκας 15, Περράκης 2.

Τι μας άρεσε: Οι ωραίες εμπνεύσεις του Μπουρίτη!