13/12/2022
Στιφάδο Bulls 21 27 12 20 - 80 -
Paliagoura 10 14 21 11 - 56 -

Με "προίκα" το πρώτο ημίχρονο οι Στιφάδο!

Χωρίς να δυσκολευτούν ιδιαίτερα απέναντι στα... λαβωμένα Paliagoura, οι Στιφάδο Bulls επικράτησαν με 80-56 στο Athens Sports Hall και έκαναν εννιά τις νίκες τους στην Elite League.

Ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στο ξεκίνημά του, καθώς η μία ομάδα απαντούσε στα καλάθια της άλλης. Οι τυπικά γηπεδούχοι έκαναν καλύτερο φινάλε στο δέκατο και με τρίποντα του Πρόκου και του Ζαχάρου προηγήθηκαν με 21-10. Οι "πράσινοι" στηρίχθηκαν στις ατομικές ενέργειες του Κασκάνη, ωστόσο θα έπρεπε να αλλάξουν πολλά στο παιχνίδι τους για να ελπίζουν σε θετικό αποτέλεσμα.

Οι "Ταύροι" συνέχισαν να έχουν το πάνω χέρι στην αναμέτρηση. Με ολοκληρωτικό μπάσκετ και πρωταγωνιστές στην επίθεση τους Καττή, Πρόκο, Τσακιρίδη και Πολίτη, όχι μόνο διατήρησαν κιόλας, αλλά το διεύρυναν κιόλας, κάνοντας το σκορ 48-24 στο τέλος του ημιχρόνου. Τα Paliagoura εμφανώς ανέτοιμα, από την ασθένεια που τους ταλαιπώρησε τις προηγούμενες ημέρες, δε μπορούσαν να προσαρμοστούν στις απαιτήσεις του παιχνιδιού και βρέθηκαν με την... πλάτη στον τοίχο.

Τα Paliagoura έγιναν πιο... δραστήρια στην επανάληψη και με τους Κασκάνη, Αβανίδη και Σταφυλά... ροκάνισαν την διαφορά. Οι Στιφάδο δεν επηρεάστηκαν από την εξέλιξη αυτή, συνέχισαν να έχουν ένα προβάδισμα ασφαλείας χάρη στους Πρόκο, Καραβασάνη και Καττή και προηγήθηκαν στο 30' με 60-45.

Τα Paliagoura δεν κατάφεραν να επιστρέψουν δεύτερη φορά στο ματς κι έτσι το παιχνίδι απέκτησε τυπική διαδικασία στο τελευταίο δεκάλεπτο. Οι γηπεδούχοι παρά το γεγονός ότι άνοιξαν το rotation, δεν άφησαν το... πόδι από το γκάζι και με πολυφωνία στην επίθεση έφτασαν εύκολα στη νίκη με 80-56. Με εξαίρεση το τρίτο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι παρουσιάστηκαν κατώτεροι των προσδοκιών και γνώρισαν βαριά ήττα.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Πρόκος με double double και 20 πόντους (4/8 δίποντα, 4/9 τρίποντα, 15 ριμπάουντ). Οι γηπεδούχοι είχαν 20/52 δίποντα, 10/34 τρίποντα και 10/12 βολές. Μάζεψαν 57 ριμπάουντ και έδωσαν 20 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 19/45 δίποντα, 3/24 τρίποντα και 9/19 βολές. Μάζεψαν 41 ριμπάουντ και έδωσαν 10 ασίστ.

Στιφάδο Bulls (Χατζής): Πολίτης 3 (2), Παλτόγλου, Πρόκος 20 (4), Τσακιρίδης 16 (1), Καττής 12 (1), Ζαχάρος 3 (1), Καραβασάνης 15 (2), Νικολετάκης 11

Paliagoura (Κασκάνης): Κωστάκης 2, Σαραντόπουλος 12, Κασκάνης 11 (1), Αβανίδης 18 (2), Σταφυλάς 13, Σουρλίγκας, Τομαράς

Τι μας άρεσε: Το τρομερό πρώτο ημίχρονο των νικητών.

Τι μας άρεσε: Ο τραυματισμός του Παλτόγλου.