12/06/2023
Sicarios BC 27 25 28 39 - 119 -
Stefanina Timberwolves 14 17 21 25 - 77 -

Μεγάλη νίκη για τους Sicarios!

Ξεκίνησαν δυνατά τον αγώνα οι Sicarios και κατάφεραν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους από τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού με τις όμορφες συνεργασίες του Μητσάκη, του Μούμογλου και του Στεφανίδη να δίνουν το προβάδισμα στην ομάδα τους. Οι Stefanina Timberwolves βρήκαν σκορ στο πρόσωπο του Καλλιώρα, όμως δεν μπόρεσαν να αντέξουν το γρήγορο ρυθμό των αντιπάλων τους και έτσι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 27-14.

Οι Sicarios συνέχισαν με τον ίδιο ρυθμό στη δεύτερη περίοδο με τον Σχίζα, τον Ρέμπελο και τον Πανταζή να βρίσκουν ρυθμό και να πετυχαίνουν συνεχόμενα καλάθια, ανεβάζοντας και άλλο την διαφορά. Οι Stefanina Timberwolves απάντησαν με τα μεγάλα καλάθια του Τσακαλαϊδη και του Αγγελίδη, όμως πλήρωσαν τις αργές επιστροφές και είδαν το σκορ να φτάνει το 52-31.

Στην τρίτη περίοδο οι Stefanina Timberwolves ανέβασαν την απόδοση τους και προσπάθησαν να μειώσουν την διαφορά με τις ενέργειες του Καλλιώρα, του Ανδρεάδη και του Χουρδάκη, όμως οι Sicarios έλεγχαν απόλυτα τον ρυθμό του παιχνιδιού και με τον Σχίζα, τον Παπαθανασίου και τον Μούμογλου να αποτελούν μόνιμες πηγές απειλών για το αντίπαλο καλάθι έκλεισαν την περίοδο προηγούμενοι με 80-52.

Στην τέταρτη περίοδο οι άμυνες των δύο ομάδων χαλάρωσαν με αποτέλεσμα να δούμε κάποιες όμορφες φάσεις. Οι Stefanina Timberwolves εκμεταλλεύτηκαν την αμυντική χαλαρότητα των αντιπάλων τους και βρήκαν σκορ με τις προσπάθειες του Καλλιώρα και του Τσακαλαϊδη, όμως οι Sicarios με πλουραλισμό στην επίθεση έλεγχαν τον ρυθμό του παιχνιδιού μέχρι το τέλος και κατάφεραν να πάρουν την νίκη με το τελικό 119-77.

MVP του παιχνιδιού ανακηρύχθηκε ο Σταύρος Σχίζας με 53 πόντους, 7 ριμπάουντ και 3 ασσίστ.

Για τους Stefanina Timberwolves ξεχώρισε ο Νίκος Καλλιώρας με 37 πόντους, 6 ριμπάουντ και 4 ασσίστ.

Sicarios: Τερζίδης 1, Λεφάκης, Πανταζής 4, Ρέμπελος 4, Μητσάκης 2, Παπαθανασίου 16(3), Ξιούφης 4, Μούμογλου 28, Στεφανίδης 7(1), Σχίζας 53(11).

Stefanina Timberwolves: Αλεπάκης 2, Καλλιώρας 37(2), Καμαρούδης 3(1), Χρήστογλου 2, Τσακαλαϊδης 12(4), Αγγελίδης 8, Χουρδάκης 5(1), Ανδρεάδης 8.

Τι μας άρεσε: Η μεγάλη εμφάνιση του ασταμάτητου Σταύρου Σχίζα.