12/01/2024
Aladalon 9 13 11 21 - 54 -
Αμόκ 14 30 22 26 - 92 -

Ολοκληρωτικό μπάσκετ από την Αμόκ!

Άνετη επικράτηση της Αμόκ απέναντι στους ελλιπείς Aladalon στο κλειστό της Ζωφριάς, με τους φιλοξενούμενους να ξεκινάνε υποδειγματικά την χρονιά.

Το ξεκίνημα ήταν νωθρό και για τις δύο ομάδες καθώς έψαχναν να βρουν τα πατήματα τους στο παρκέ. Σκορ πρώτου δεκαλέπτου στο 9-14.

Στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν ρυθμούς και βρήκαν πολλές λύσεις επιθετικά με τους Κελεπούρη (11π) και Λευτέρη Τσολάκο (13π). Για τους γηπεδούχους 11 πόντους είχε ο Βαγγέλης, με το σκορ στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου να βρίσκεται στο 22-44.

Στο ίδιο έργο θεατές και στην επανάληψη, με τον Γραμματικό να αναλαμβάνει δράση έξω από την γραμμή των 6.75 και έχοντας και συμπαραστάτη τον Κωνσταντίνο Τσολάκο, η Αμοκ κατάφερε να στείλει την διαφορά στο +33.

Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού οι μαχητικοί γηπεδούχοι έκαναν υπερπροσπάθεια να παίξουν σε δυνατούς ρυθμούς σε όλο το ματς, έχοντας και τον Βαγγέλη σε καλή μέρα σημειώνοντας 26 πόντους. Τελικό σκορ στην Ζωφριά 54-92.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Ορφανός ο οποίος έκανε και Triple Double, έχοντας 27 πόντους, 12 ασίστ και 16 ριμπάουντ.

Οι γηπεδούχοι είχαν 4/16 βολές, 16/44 δίποντα και 6/25 τρίποντα, μάζεψαν 27 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκαναν 6 κλεψίματα και 13 λάθη. Από την άλλη οι νικητές είχαν 7/10 βολές, 29/60 δίποντα και 9/29 τρίποντα, μάζεψαν 57 ριμπάουντ, μοίρασαν 25 ασίστ, έκαναν 8 κλεψίματα και 13 λάθη.

Aladalon (Αθανασάκος): Αθανασάκος 7, Βαγγέλης 26, Κτενίδης 3, Μελανοφρύδης 10, Πατούρας 8

Αμόκ (Αβαρκιώτης): Αβαρκιώτης 8, Γραμματικός 10, Γρηγορίου 9, Κελεπούρης 17, Ορφανός 12, Τσατσάνης 6, Τσολάκος 17, Τσολάκος 13

Τι μας άρεσε: Η προσπάθεια των γηπεδούχων παρά τις απουσίες!