08/02/2022
Γιουγκοπιάστηκα 21 12 10 19 - 62 -
Brazzerzz Beachterzz 10 11 15 17 - 53 -

Μόνη πρώτη η Γιούγκο!

Το βραδάκι της Δευτέρας στο Mπασκετάκι Aρένα, στο ντέρμπι του δεύτερου ομίλου της Development, η Γιουγκοπιάστηκα παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ , πήρε τον έλεγχο από το πρώτο δεκάλεπτο και έφτασε στην τελική επικράτηση με 62 – 53 απέναντι στους Brazzerzz Beachterzz.

Η Γιουγκοπιάστηκα επέβαλε πλήρως τον ρυθμό της στο πρώτο δεκάλεπτο και με πρώτα βιολιά στην επίθεση τους Παπαγεωργίου με 8, Τσάνταλη με 6 και Λάππα με 4 πόντους αντίστοιχα, ξέφυγε 21 – 10. Για τους άστοχους Beachterzz , από ένα καλάθι πέτυχαν Δριβάκος και Μανωλάτος.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο μεταξύ των δύο ομάδων, με τους φιλοξενούμενους να προσπαθούν να μπουν στην διεκδίκηση του ματς με τρίποντο του Βγενόπουλου και 4 πόντους του Δριβάκου και την Γιούγκο να διατηρεί το προβάδισμα με τον Τσάνταλη να συνεχίζει ακάθεκτος με 6 πόντους(33-21).

Στην τρίτη περίοδο οι Brazzerzz ήταν ελαφρώς καλύτεροι και με πρώτα βιολιά στην επίθεση τους Χαίτο, Χαμηλό με 4 πόντους και τρίποντο του Βγενόπουλου, μείωσαν 43 – 36. Για την Γιούγκο που είχε συνεχώς το πάνω χέρι,Τσάνταλης με 5 και Παπαγεωργίου με 4 πόντους της έδιναν τον πρώτο λόγο.

Το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ήταν πολύ δυνατό με αρκετά φάουλ ανάμεσα στις δύο ομάδες και με αρκετές εκτελεσμένες βολές. Ο Τσάνταλης ήταν ξανά μπροστάρης με 9 πόντους για την Γιούγκο και έπαιρνε βοήθειες από Πατάγια με 6 και Κορωνάκο με 4 πόντους αντίστοιχα, για το τελικό 62 – 53. Στην αντίπερα όχθη οι Beachterzz, είχαν τους Δριβάκο, Δημητριάδη και Χαμηλό να βάζουν από 4 πόντους, αλλά δεν μπόρεσαν να κάνουν την ανατροπή με αποτέλεσμα να πέσουν στο 8 – 3.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Νίκος Τσάνταλης με 26 πόντους και 12 ριμπάουντ, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Φώτης Δριβάκος με 11 πόντους, 14 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Γιουγκοπιάστηκα (Μπαντράς): Κορωνάκος 9(14ρ.), Κύρκος, Λάππας 5(7ρ.), Μπαντράς, Παπαγεωργίου 14(7ρ.), Πατάγιας 8(8ρ.), Σακαρέλλος, Τσάνταλης 26(12ρ.).

Brazzerzz Beachterzz (Δημητριάδης): Βγενόπουλος 6, Δημητριάδης 6(6ρ.), Δριβάκος 11(14ρ.), Ευσταθόπουλος 4, Ζώτος 9, Μανωλάτος 3, Χαΐτος 6, Χαμηλός 8(9ρ.).

Τι μας άρεσε: Η συνολική εικόνα της Γιουγκοπιάστηκα με πρώτο και καλύτερο τον Νίκο Τσάνταλη.