12/03/2022
Campeon Εθνικός Star 9 8 9 19 - 45 -
Cosa Nostra 9 10 11 19 - 49 -

Μόνη πρώτη η Cosa Nostra!

Ο αγώνας ανάμεσα στον Εθνικό Star και την Cosa Nostra ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι για 40 λεπτά, με τις δύο ομάδες να είναι σχεδόν ισόπαλες καθόλη τη διάρκειά του, με την Cosa να παίρνει τη νίκη στις λεπτομέρειες με το τελικό 45-49.

Ο Βαλμάς αποτέλεσε την επιθετική αιχμή του Εθνικού Star στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με την Cosa Nostra από την άλλη να βρίσκει λύσεις στα πρόσωπα των Γονιδάκη (1) και Μπρούστα, με το σκορ να κλείνει στο απόλυτα δίκαιο 9-9, για την πρώτη περιόδο της αναμέτρησης.

Η είσοδος του Ζυγομαλά έδωσε αμυντική… παρουσία στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι όμως στο… μπροστά μέρος του παρκέ δεν ήταν σε καλό φεγγάρι. Ο Βαλμάς έκανε τα… δικά του επιθετικά, με τις περισσότερες των επιθέσεων του Εθνικού να πηγαίνουν πάνω του, με το ημίχρονο να κλείνει στο 17-19.

Το παιχνίδι είχε… τρελό ρυθμό, με τις επιθέσεις να είναι γρήγορες και τους παίκτες των δύο ομάδων να προσπαθούν να χτυπήσουν σε πρώτο χρόνο. Ο Γονιδάκης ξεχώρισε σε αυτό το διάστημα για την Cosa, η οποία μπήκε στο τέταρτο δεκάλεπτο με το υπέρ της 26-30.

Μεγάλες μάχες στο παρκέ του ΟΑΚΑ στο τελευταίο μέρος της αναμέτρησης, με τον Μπρούστα να συνεχίζει να ειναι επιθετικός, τον Γονιδάκη να ακολουθεί σε απόδοση και οι δύο τους να οδηγούν εκ του ασφαλούς την ομάδα τους στο τελικό 45-49, παρά τις προσπάθειες του Εθνικού Star.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Αθανάσιος Μπρούστας με 20 πόντους, 12 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 7 λάθη. Από Εθνικό ξεχώρισε ο Χριστόφορος Βαλμάς με 18 πόντους, 12 ριμπάουντ, μια ασίστ και ένα κλέψιμο.

Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 14/53 δίποντα, 1/9 τρίποντα, 14/27 βολές, 35 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 15 κλεψίματα και 7 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 13/37 δίποντα, 4/18 τρίποντα, 11/20 βολές, 50 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 7 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 16 λάθη.

Εθνικός Star (Σιαπάνης) : Τόλιος 2, Δεληδάκης 10, Ζουρίδης 6 (12 ριμπ.), Φλάσκος 4, Βαλμάς 18 (12 ριμπ.), Σιαπάνης 5, Σιταρίδης.

Cosa Nostra (Γονιδάκης) : Ζυγομαλάς, Κάκιος 4, Κουτσουριδάκης 2, Μπρούστας 20 (12 ριμπ.), Τζαχρίστας, Χατζησυμεωνίδης 3, Καμπουράκης 1, Γονιδάκης 19.

Τί μας άρεσε : Το περιφερειακό δίδυμο Μπρούστα Γονιδάκη ήταν όλα τα λεφτά!