11/02/2023
Το Τρίτο Φύλο 15 11 14 10 - 50 -
Fast Break 14 14 13 13 - 54 -

Μόνιμα σε καλό φεγγάρι, οι Fast Break!

Την δεύτερη συνεχόμενη νίκη τους πήραν το βράδυ του Σαββάτου οι Fast Break, καθώς σε ένα αμφίρροπο μέχρι τα τελευταία δευτερόλεπτα παιχνίδι, εκμεταλλευόμενοι το μακρινό τους σουτ, έφτασαν στην επικράτηση με 50 – 54 απέναντι στο Τρίτο Φύλο.

Το πρώτο δεκάλεπτο, ήταν ισορροπημένο μεταξύ των δύο ομάδων, με την καθεμιά να προσπαθεί να επιβάλλει το ρυθμό της και το Τρίτο Φύλο να διατηρεί ισχνό προβάδισμα με 15 – 14. Οι ροζ στηρίζονταν επιθετικά στην τριάδα Δεληγιάννη(5), Καστρίνιο(4) και Κωστή(4), ενώ οι φιλοξενούμενοι που γυρνούσαν καλύτερα την μπάλα, είχαν τον Τσάφο να ξεχωρίζει με 5 πόντους, τον Αυλωνίτη να ακολουθεί με 4 και τον Μπουλαξή να βάζει ένα τρίποντο αλλά και αρκετές άστοχες προσπάθειες.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Μπουλαξής με 8 πόντους θυμήθηκε το προηγούμενο παιχνίδι του, ο Ηλιάδης ήταν κομβικός στην κυκλοφορία της μπάλας και οι Fast Break πήγαν στο ημίχρονο με το υπέρ τους 26 – 28. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, ο Χαϊδεμένος ήταν μπροστάρης στην επίθεση με 4 πόντους, με τον Τσανικίδη να βάζει ένα τρίποντο και το Τρίτο Φύλο να ακολουθεί κατά πόδας.

Καμιά από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ, ούτε στο τρίτο δεκάλεπτο, με τους φιλοξενούμενους να διατηρούν μικρό προβάδισμα με 40 – 41. Ο Μπουλαξής συνέχιζε το βιολί του με 8 πόντους με τον Τζιτζικαλάκη να δίνει πολύτιμες βοήθειες με 4, ενώ για το Τρίτο Φύλο ξεχώρισε μέσα στην ρακέτα το δίδυμο Γεωργάκη- Χήρα και ο Κωστής, με αμφότερους να βάζουν από 4 πόντους.

Στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου, οι γηπεδούχοι με τρίποντο του Δεληγιάννη και καλάθι του Χήρα, κατάφεραν να προσπεράσουν 46 – 45, όμως οι φιλοξενούμενοι με Μπουλαξή και Τσάφο να μιλούν στα δύσκολα με 4 πόντους έκαστος, γύρισαν τούμπα το ματς και επικράτησαν στις λεπτομέρειες με 50 – 54.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Δημήτρης Μπουλαξής με 23 πόντους, 5 ριμπάουντ και ένα κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κωνσταντίνος Χήρας με 8 πόντους, 21 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Το Τριτο Φύλο είχε 20/52 δίποντα, 3/22 τρίποντα, 1/6 βολές, κατέβασαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 9 λάθη.

Οι Break είχαν 11/33 δίποντα , 8/28 τρίποντα, 8/15 βολές, κατέβασαν 33 ριμπάουντ, μοίρασαν 16 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 9 λάθη.

Τρίτο Φύλο(Καστρίνιος): Γεωργάκης 4, Δεληγιάννης 8, Καστρίνιος 8(9ρ.), Κωστής 10, Τσανικίδης 3, Χήρας 8(21ρ.), Χαϊδεμένος 9.

Fast Break(Μπουλαξής): Αρβανιτέλλης 2(12ρ.), Αυλωνίτης 8(8ρ.), Ηλιάδης 2, Μπουλαξής 23, Τζιτζικαλάκης 9, Τσάφος 10.

Τι μας άρεσε: Η εξέλιξη του ματς, οι εναλλαγές στο σκορ και οι δυνατές μονομαχίες μέσα σε αθλητικά πλαίσια.