01/11/2019
Γκουρούδες 14 21 23 20 - 78 -
Ναυαγοί 26 10 22 8 - 66 -

Μόνο εύκολο δεν ήταν για τους Γκουρούδες!

Με αρκετή δυσκολία οι Γκουρούδες κατάφεραν να ξεπεράσουν το εμπόδιο των Ναυαγών για την δεύτερη φάση του κυπέλλου, με σκορ 78-66.

Το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε ιδανικά για τους φιλοξενούμενους  που με επιμέρους σκορ 14-26, έπιασαν στον ύπνο τους Γκουρούδες. Πρωταγωνιστής ο Καραμποΐκης (12) για τους Ναυαγούς, ενώ ο Καλφόπουλος (6) κράτησε κοντά την ομάδα του.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ήρθε η αντεπίθεση των Γκουρούδων, με αιχμή του δόρατος τον Κωνσταντίνο Αχή (10), επέστρεψαν στον αγώνα και το ημίχρονο έληξε 35-36 υπέρ των Ναυαγών.

Η ανάπαυλα βρήκε τις ομάδες με διαφορά ενός πόντου, κάτι που συνεχίστηκε στη τρίτη περίοδο, με τους δύο μονομάχους, Παύλο Αχή (16) και Βλάχο (4) να κονταροχτυπιούνται όπως και οι ομάδες τους. Σκορ τρίτης περιόδου 23-22 και το σκορ στο 58-58.

Τετάρτη περίοδος και το ντέρμπι δεν μπόρεσε να κρατήσει για πολύ, μιας και οι απουσίες λύγισαν τις αντοχές των Ναυαγών, που σε συνδιασμό με τους 7 πόντους του Κούρκουλα για λογαριασμό των Γκουρούδων, το παιχνίδι έληξε 78-66 και οι γηπεδούχοι πέρασαν στην επόμενη φάση κερδίζοντας πολύτιμες εμπειρίες από μια αξιόμαχη ομάδα!

Οι Γκουρούδες τελείωσαν τον αγώνα με 37 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 7 κλεψίματα, 10 λάθη και 1 κόψιμο. Οι Ναυαγοί είχαν 43 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 8 κλεψίματα, 12 λάθη και 3 κοψίματα.

Mvp του αγώνα ήταν ο Κωνσταντίνος Αχής με 22 πόντους, 4 ριμπάουντ, 9 ασίστ, ένα κλέψιμο και 4 λάθη. Ενώ από τους Ναυαγούς ξεχώρισε, ο Χρήστος Καραμποΐκης με 16 πόντους, 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 6 κλεψίματα και 1 λάθος.

Γκουρούδες (Κούρκουλας): Οικονόμου, Μελάγιες 10, Κωνσταντίνος Αχής 22 (3), Αργυράκης 2, Κούρκουλας 8(1), Καλφόπουλος 15(1), Τριαντάφυλλος, Παύλος Αχής 21(4)

Ναυαγοί (Κουτσουρής): Νακόπουλος 3, Καραμποΐκης 16(2), Ζορμπάς, Κουτσουρής 11(1), Βλάχος 22, Αθανασίου 14

Τι μας άρεσε: Το γεγονός πως οι Ναυαγοί κοίταξαν στα μάτια τους Γκουρούδες!