17/11/2022
Black Mamba 14 14 19 15 - 62 -
Gangsters 14 19 9 16 - 58 -

Μόνο πρώτο το Black Mamba!

Το βραδάκι της Πέμπτης 17, Νοεμβρίου στο Athens Sports Hall, σε ένα πολύ δυνατό αλλά πάντα μέσα σε αθλητικά πλαίσια παιχνίδι, οι Γκάνγκστερς οδηγούσαν την κούρσα για 20 λεπτά, αλλά το Black Mamba με αντεπίθεση διαρκείας στο δεύτερο ημίχρονο, επικράτησε με 62 – 58, κρατώντας το απόλυτο(4-0) στον δεύτερο όμιλο της Μaster.

Οι Gangsters έκαναν εξαιρετικό ξεκίνημα στο παιχνίδι και με οδηγό τον Β.Λάιο με 5 πόντους, τον Μαρκόπουλο να βάζει ένα τρίποντο και τους Γραφιαδέλλη και Χατζηευστρατίου από 2 πόντους, ξέφυγαν 4 – 12. Στην συνέχεια το Μάμπα έβγαλε αντίδραση και με μπροστάρη τον Μπολοτάκη με 4 και τους Δέδε και Μονέο να προσφέρουν από 3 πόντους, έφεραν το ματς στα ίσια(14-14).

Οι Gangsters πήραν τα ηνία στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου και με τον Σαΐτη να τραβάει το κουπί στην επίθεση με 8 πόντους και τον Χατζηευστρατίου να ακολουθεί με 4 , πήγαν στο ημίχρονο με το υπέρ τους 28 – 33. Για την ομάδα του Μπασδάνη, ξεχώρισε ο φοβερός και τρομερός Γιάννης Μονέος με τρία τρίποντα και 11 πόντους συνολικά, κρατώντας το Mamba κοντά στο σκορ.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι έσφιξαν την άμυνα τους και με το δίδυμο Δέδε και Μονέο να είναι σε εξαιρετική κατάσταση με 7 και 6 πόντους αντίστοιχα, πήραν προβάδισμα με 47 – 42. Για τους Gangsters που δυσκολευόταν πολύ να τελειώσουν τις φάσεις στην επίθεση, ξεχώρισε ο Γραφιαδέλης με 4 πόντους.

Μέχρι τα μέσα του τέταρτου δεκαλέπτου, οι γηπεδούχοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού και με ηγετικό τον Μπολοτάκη με 9 πόντους, ανέβασαν την διαφορά σε διψήφιο αριθμό. Οι Gangsters δεν παράτησαν το ματς, πάλεψαν με όλες τους τις δυνάμεις με το δίδυμο Λάιο με 6 και Σαΐτη με 4 πόντους να τραβούν το κουπί στην επίθεση, χωρίς όμως να καταφέρουν να γυρίσουν το ματς και έτσι το Black Mamba επικράτησε με 62 – 58 και έμεινε μόνο πρώτο στον δεύτερο όμιλο της Μaster.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Γιάννης Μονέος με 22 πόντους, 1 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Βασίλης Λάιος 13 πόντους, 9 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Το Mamba είχε 19 / 46 δίποντα, 5 / 14 τρίποντα, 9 / 16 βολές, κατέβασε 38 ριμπάουντ, μοίρασε 16 ασίστ, έκλεψε 10 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 16 λάθη. Οι Gangsters είχαν 20 / 52 δίποντα, 3 / 14 τρίποντα, 9 / 10 βολές, κατέβασαν 28 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 16 λάθη.

Black Mamba(Μπασδάνης): Χέμνταν 7, Δέδες 14(10ρ.), Καριώτης 4(9ρ.), Μονέος 22, Μπασδάνης, Μπολοτάκης 15(8ρ.), Ρεπάνης, Φώτογλου.

Gangsters (Βρύλης): Αλεξανδρής 3, Αφουξενίδης 2, Γραφιαδέλης 7, Λάιος 13(9ρ.), Μακρής, Μαρκόπουλος 9, Ντάτσης 3, Σαΐτης 12, Χατζηευστρατίου 9.

Τι μας άρεσε: Η τρομακτική ευστοχία του Μονέου από τα 6,75 και το δυνατό αλλά καθαρό παιχνίδι των ομάδων.