05/01/2020
Reddicolo 7 5 6 7 - 25 -
Athens Deadbeats 21 7 17 16 - 61 -

Μόνο χωρίς Μουστάκα – Κωτσαδάμ κερδίζουν οι Deadbeats!

Ντέρμπι μόνο στα χαρτιά αποδείχθηκε το παιχνίδι απέναντι στο Red-Dicolo για τους Athens Deadbeats, καθώς επικράτησαν εύκολα με 25-61 και έσπασαν το ρόδι στον έκτο όμιλο της D2-League, μετά την ολοκλήρωση της όγδοης αγωνιστικής.

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε το ματς για τους Athens Deadbeats, καθώς με 6 πόντους του Μπότση, 4 του Χατζηγεωργίου και βοήθειες των Παπαγγέλη, Γεωργαλά και Θαλασσούδη, προηγήθηκαν με 0-16, κλείνοντας τελικά το πρώτο δεκάλεπτο στο +14, 7-21! Ο Λούτσος με 4 πόντους και ο Κουτσάκης με τρίποντη βόμβα έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η εικόνα του αγώνα μπορεί να άλλαξε, ωστόσο οι κόκκινοι πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 16 πόντων, 12-28, μετά από καλάθια των Μαγκούτη, Μανιαδάκη και Χατζηγεωργίου. Τα δύο καλάθια εντός πεδιάς για το Red-Dicolo σε εκείνο το διάστημα σημείωσαν οι Ράδος και Γιαννούλης, ενώ 1/2 βολές είχε ο Λούτσος.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Athens Deadbeats κλείδωσαν ουσιαστικά το ροζ φύλλο αγώνα, αφού με 7 πόντους του Παπαγγέλη, τρίποντο του Χατζηγεωργίου και 3 πόντους του Μηνδρινού, έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο στο +27, 18-45! Δεν μπόρεσε η αρμάδα του Νίκου Μακρή να αντιδράσει ούτε και σε εκείνο το κομμάτι της αναμέτρησης, παρά τους 4 πόντους του Κυρίτση και το δίποντο του Γιαννούλη. Σκορ τρίτης περιόδου 18-45!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η παρέα των Κωτσαδάμ και Μουστάκα δεν απειλήθηκε καθόλου από τον αντίπαλο και με δράστες τους Παπαγγέλη (7π) – Μηνδρινό (4π), έφτασε στην εύκολη νίκη με 25-61. Για το Red-Dicolo στα τελευταία λεπτά ξεχώρισαν οι Αναγνώστου, Κουτσάκης και Ράδος με 2 πόντους έκαστος.

Οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν τον αγώνα έχοντας 4/10 βολές, 9/45 δίποντα και 1/14 τρίποντα. Πήραν 32 ριμπάουντ, έδωσαν 4 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές, έκαναν 17 λάθη και είχαν 2 μπλοκ. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι νικητές είχαν 8/11 βολές, 22/47 δίποντα και 3/10 τρίποντα. Μάζεψαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές, έκαναν 17 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Πολυτιμότερος για το Red-Dicolo ο Κυρίτσης με 4 πόντους, έχοντας 2/4 δίποντα, ενώ μάζεψε 4 ριμπάουντ, έκλεψε 3 φορές και ήταν αλάνθαστος. Mvp των Athens Deadbeats ο Παπαγγέλης με 17 πόντους (double-double), έχοντας 2/2 βολές, 6/8 δίποντα και 1/1 τρίποντο. Πήρε 12 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 1 λαθάκι και είχε 1 μπλοκ.

Red-Dicolo (Μακρής): Λούτσος 6, Ράδος 4, Κουγιάς, Κουτσάκης 5 (1), Γιαννούλης 4, Λεπίτκας, Αναγνώστου 2, Κυρίτσης 4

Athens Deadbeats (Μηνδρινός): Θαλασσούδης 3 (1), Παπαγγέλης 17 (1), Χατζηγεωργίου 11 (1), Γεωργαλάς 3, Μανιαδάκης 4, Μπότσης 9, Μηνδρινός 9, Μαγκούτης 3, Θεοδώρου 2

Τι μας άρεσε: Το ονειρικό ξεκίνημα των Athens Deadbeats στο παιχνίδι!