28/01/2020
Harlems 16 16 18 22 - 72 -
LazerWolves 11 19 14 9 - 53 -

Μόνοι δεύτεροι οι Harlems!

Οχτώ έκαναν τις νίκες στην Development League οι Harlems αφού επικράτησαν πιο δύσκολα απ’ ότι δείχνει το τελικό 72-53 των Lazers στο ΣΕΦ το βράδυ του Σαββάτου.

Καλύτεροι ήταν οι Harlems στο πρώτο δεκάλεπτο αφού με πρωταγωνιστές τους Καρρά, Σιάμο και Σταυρόπουλο προηγήθηκαν με 16-11. Οι Lazers σκόραραν με τους Βρεττάρο και Δημητρακόπουλο, όμως έπρεπε να βελτιώσουν κατά πολύ την άμυνά τους.

Η ομάδα του Ρουσιώτη συνέχισε να έχει τον απόλυτο έλεγχο και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Καρρά να δίνει τη μία ασίστ μετά την άλλη και τους Σταυρόπουλο, Σιάμο και Κουτρουμπή να κάνουν την διαφορά στην επίθεση. Η ομάδα του Αντωνακόπουλου, που φημίζεται για το πάθος της, κατάφερε να αντιδράσει και με μπροστάρη τον Βρεττάρο μείωσε σε 32-30 στο τέλος του ημιχρόνου.

Το ίδιο σκηνικό είχαμε και στο τρίτο δεκάλεπτο με τους Harlems να διατηρούν σταθερά το προβάδισμα και τους Lazers να δίνουν τις… δικές τους απαντήσεις. Οι Harlems αξιοποίησαν τον ψηλό τους (Σταυρόπουλο), παίρνοντας εύκολα καλάθια στο οργανωμένο παιχνίδι, ενώ οι Lazers με Βρεττάρο, Αντωνακόπουλο και Δημητρακόπουλο συνέχισαν να δημιουργούν προβλήματα στην αντίπαλη άμυνα. Σκορ τρίτου δεκαλέπτου, 50-44.

Στην τέταρτη περίοδο οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν τα σημάδια κόπωσης που παρουσίασαν οι αντίπαλοι και μ’ ένα 22-9 επιμέρους σκορ έφτασαν πιο εύκολα απ’ ότι θα περίμεναν και οι ίδιοι στη νίκη με 72-53. Οι φιλοξενούμενοι μετά τον μικροτραυματισμό του Αντωνακόπουλου έμειναν με μια πεντάδα και όπως ήταν λογικό ξέμειναν από δυνάμεις. Με τη νίκη αυτή οι Harlems βελτίωσαν το ρεκόρ τους σε 8-3 και «σκαρφάλωσαν» στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας, ενώ οι Lazers παρέμειναν στα χαμηλά με ρεκόρ 1-10.

Πολυτιμότερος των νικητών ο Σιάμος με 19 πόντους (9/13 δίποντα, 0/1 τρίποντα, 1/2 βολές). Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Βρεττάρος με double double και 24 πόντους (8/13 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 5/7 βολές, 13 ριμπάουντ). Οι γηπεδούχοι είχαν 24/46 δίποντα (52,1%), 7/20 τρίποντα (35%) και 3/14 βολές (21,4%). Μάζεψαν 35 ριμπάουντ και έδωσαν 16 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 22/42 δίποντα (52,3%), 1/17 τρίποντα (5,9%) και 6/9 βολές (66,7%). Μάζεψαν 37 ριμπάουντ και έδωσαν 10 ασίστ.

Harlems (Ρουσιώτης): Σκαρμέας 5, Σιάμος 19, Κουτρουμπής 9 (3), Καρράς 9 (1 τρ., 10 ασίστ), Ρουσιώτης 3 (1), Σταυρόπουλος 25 (1), Χατζημιχαήλ 3 (1)

Lazers (Αντωνακόπουλος): Βρεττάρος 24 (1), Αντωνακόπουλος 6, Καποδίστριας 4, Μήτσης 11, Δημητρακόπουλος 8, Παπαδημητρίου

Τι μας άρεσε: Το πολύ καλό κλίμα κάτω από το οποίο διεξήχθη το ματς.

Τι δεν μας άρεσε: Η αγωνιστική κατάρρευση των Lazers στην τέταρτη περίοδο.