13/03/2023
Nutriclab BC 24 16 17 21 - 78 -
SKG Bugs 18 8 5 14 - 45 -

Μόνοι δεύτεροι οι Nutriclab BC!

Είχαμε γρήγορο ρυθμό και από τις δύο ομάδες στην πρώτη περίοδο. Οι Nutriclab BC το εκμεταλλεύτηκαν με τον Χουρδάκη να μοιράζει ασσίστ και τους Ιακωβίδη και Αποστολίδη να πετυχαίνουν το ένα καλάθι μετά το άλλο. Οι SKG Bugs απάντησαν γρήγορα με τα καλάθια του Τασιούλα και του Χρήστογλου διαμορφώνοντας το 24-18.

Οι Nutriclab BC μπήκαν με το πόδι στο γκάζι στη δεύτερη περίοδο και επέβαλλαν τον ρυθμό τους ανεβάζοντας την διαφορά με τις όμορφες συνεργασίες του Ιορδανίδη και του Κουτσφετσούλη. Οι SKG Bugs δεν μπόρεσαν να ανακόψουν τους αντιπάλους τους και έτσι, παρά τις προσπάθειες του Παπαδόπουλου και του Δασκάλου, έμειναν πίσω στο σκορ με 40-26.

Στην τρίτη περίοδο οι Nutriclab BC συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και έφτιαξαν μία διαφορά ασφαλείας με τον Ιορδανίδη, τον Ξυραφόπουλο και τον Καραγκιαούρη να αποτελούν μόνιμες πηγές απειλών για τους αντιπάλους τους. Οι SKG Bugs δεν μπήκαν συγκεντρωμένοι στο δεύτερο ημίχρονο και σε συνδιασμό με την ασστοχία από την περιφέρεια είδαν την διαφορά να φτάνει το 57-31.

Στην τέταρτη περίοδο οι άμυνες χαλάρωσαν και έδωσαν την ευκαιρία στους παίκτες να πετύχουν μερικά όμορφα καλάθια. Οι SKG Bugs το εκμεταλλεύτηκαν και βρήκαν σκορ στο πρόσωπο του Τασιούλα και του Παπαδόπουλου. Οι Nutriclab BC συνέχισαν να ελέγχουν το παιχνίδι και με πλουραλισμό στην επίθεση πήραν την νίκη με το τελικό 78-45.

MVP του παιχνιδιού ανακηρύχθηκε ο Φίλιππος Αποστολίδης με 15 πόντους και 13 ριμπάουντ.

Για τους SKG Bugs ξεχώρισε ο Νίκος Τασιούλας με 19 πόντους.

Nutriclab BC: Κουτσφετσούλης 6, Χουρδάκης 3, Ιορδανίδης 14(1), Ιακωβίδης 20(2), Αρώνης 2, Αποστολίδης 15, Ξυραφόπουλος 10(1), Καραγκιαούρης 8.

SKG Bugs: Χρήστογλου 5(1), Ξάνθος, Δασκάλου 5, Παπαδόπουλος 10, Αθανασιάδης 2, Τασιούλας 19(3), Μπούφος 4, Δεληχρήστος.

Τι μας άρεσε: Οι όμορφες συνεργασίες των Nutriclab BC.