20/12/2021
G-vana 11 4 2 13 - 30 -
Powerpuff Boys 9 11 23 7 - 54 -

Μόνοι δεύτεροι οι Powerpuff Boys!

Την έβδομη νίκη τους σε εννιά παιχνίδια πήραν οι Powerpuff Boys που στο κλειστό των Άνω Λιοσίων επιβλήθηκαν της ελλιπέστατης G-vana με 54-30 και παρέμειναν μόνοι στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας του πέμπτου ομίλου της Development 2 League.
Στο πρώτο δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν αρκετά ισορροπημένο. Η G-vana ήταν καλύτερη και προηγήθηκε με 11-9 με το τέλος της περιόδου, με τους Ψωμιάδη και Λιάνα να σημειώνουν από 4 πόντους. Για τους τυπικά φιλοξενούμενους 5 πόντους σημείωσε ο Αλέξανδρος Σταμπλουτζίδης.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Powerpuff Boys αντέδρασαν. Με σκληρή άμυνα αλλά και με σωστές επιθέσεις, κατάφεραν να βρουν σκορ και να τρέξουν ένα δικό τους 11-4 επιμέρους σερί, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 20-15. Για τους φιλοξενούμενους άλλους 5 πόντους πρόσθεσε στο ενεργητικό του ο Σταμπλουτζίδης, ενώ για τους «κίτρινους» από 2 έβαλαν Λιάνας και Μπαρμπέρης.
Στο τρίτο δεκάλεπτο η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε. Οι Powerpuff Boys ήταν ισοπεδωτικοί. Μέ ένα νέο επιμέρους 23-2 τελείωσαν την υπόθεση νίκη αφού προηγήθηκαν με 43-17 με τους Σταμπλουτζίδη και De Giacomi να σκοράρουν με συνέπεια.
Στο τελευταίο δεκάλεπτο και με την διαφορά σε τόσο υψηλά επίπεδα, οι δύο ομάδες δοκίμαζαν διάφορα πραγματάκια ενόψει της συνέχειας του πρωταθλήματος. Το τελικό 54-30 αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα του παιχνιδιού, αφού από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά οι Powerpuff Boys ήλεγξαν απόλυτα το παιχνίδι.
MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε ο De. Giacomi με 14 πόντους, 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 λάθη και 1 τάπα. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κωνσταντίνος Μπαρμπέρης με 10 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 3 λάθη.
Συνολικά η G-vana είχε 11/53 εντός πεδιάς, 1/8 τρίποντα και 7/19 βολές. Μάζεψε 39 ριμπάουντ, μοίρασε 7 ασίστ, έκλεψε 7 φορές την μπάλα, έκανε 19 λάθη και 2 τάπες. Από την άλλη οι Powerpuff Boys είχαν 24/69 εντός πεδιάς, 4/20 τρίποντα και 2/7 βολές. Πήραν 50 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 16 φορές την μπάλα, έκαναν 14 λάθη και 3 τάπες.
G-vana (Χαλτούπης): Νικήτας 7, Χαλτούπης, Μπαρμπέρης 10, Ψωμιάδης 7, Γρηγορόπουλος, Λιάνας 6.
Powerpuff Boys (Σερβετάς): Σταμπλουτζίδης 13, Καστρίσιος 4, Dainelli, Ράουατ 4, Gacic 12, Παπαϊωάννου 3, Giacomi 14, Σερβετάς 4.
Τι μας άρεσε: Το όμορφο κλίμα της αναμέτρηση