16/11/2021
Buzzer Eaters 15 15 12 11 - 53 -
Peristeri Trelleborg 15 8 13 14 - 50 -

Mόνοι πρώτοι οι Buzzer Eaters!

Την μοναξιά της κορυφής στον 4ο όμιλο της Development League απολαμβάνουν οι Buzzer Eaters, που κέρδισαν και την Peristeri Trelleborg με 53-50 και έφτασαν τις 4 νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια.
Στο πρώτο δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν ντέρμπι με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι – χέρι στο σκορ χωρίς καμία να μπορεί να ξεφύγει. Αυτό αποτυπώνεται και στο ισόπαλο 15-15 που ήταν το σκορ της περιόδου. Ρίζος από την μία με 6 πόντους και Παύλου από την άλλη με επίσης 6, ηγούνταν των επιθετικών προσπαθειών των ομάδων τους σε εκείνο το διάστημα.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο το παιχνίδι έγινε πιο νευρικό με τις δύο ομάδες να κάνουν περισσότερα φάουλ. Το ματς δεν είχε ρυθμό, ωστόσο οι Buzzer Eaters ήταν πιο ψύχραιμοι και κατάφεραν να προηγηθούν με το τέλος του ημιχρόνου με 7 πόντους, 30-23, με τον Γιάννο να βάζει 6 πόντους. Για την Peristeri Trelleborg, 4 πόντους σημείωσε ο Παύλου.
Στο δεύτερο ημίχρονο οι «Περιστεριώτες» προσπάθησαν να μειώσουν με την πιεστική τους άμυνα. Τα κατάφεραν αφού μείωσαν στους 6, 42-36 με τους Παύλου και Τύρο να σκοράρουν. Για τους Eaters, συγκλονιστικό παιχνίδι έκανε ο Ζαννιάς που σημείωσε 3 τρίποντα σε εκείνο το διάστημα.
Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες πάλεψαν για την νίκη σε ένα παιχνίδι πολύ σκληρό. Τελικά οι Buzzer Eaters κράτησαν το αήττητο τους παίρνοντας μία σπουδαία και σημαντική νίκη με 53-50 κόντρα στην Trelleborg. Ο Γιάννης Ζαννιάς, ήταν συγκλονιστικός και ψύχραιμος στο φινάλε, παίρνοντας σωστές αποφάσεις για την ομάδα του.
Για τους «Περιστεριώτες», Τύρος και Παύλου πάλευαν στην επίθεση αλλά δεν ήταν αρκετοί, ενώ καλή εμφάνιση έκανε και ο Junior Δαλέζος. H Trelleborg, είχε πολλές απουσίες που της στέρησαν δυνάμεις και ενέργεια.
MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε ο Αλέξανδρος Καυκάς με 2 πόντους, 14 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 λάθος και 2 τάπες. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιάννης Τύρος με 11 πόντους, 18 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 λάθη και 4 τάπες.
Συνολικά οι νικητές είχαν 20/59 εντός πεδιάς, 6/19 τρίποντα και 7/18 βολές. Πήραν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα, έκαναν 18 λάθη και 3 τάπες. Η Trelleborg είχε 20/65 εντός πεδιάς, 1/21 τρίποντα και 9/24 βολές. Πήρε 39 ριμπάουντ, μοίρασε 7 ασίστ, έκλεψε 13 φορές την μπάλα, έκανε 13 λάθη και 5 τάπες.
Buzzer Eaters (Μπαλτάς): Γιάννος 8, Βουνισέας, Ρίζος 12, Χαραλαμπόπουλος, Ζαννιάς 20, Δεδεμάδης 9, Δρούγκας 9, Καυκάς 2, Λιγνός.
Peristeri Trelleborg (Δαλέζος): Βαγενάς 5, Δρακόπουλος 5, Σταυρόπουλος, Τύρος 11, Παύλου 21, Τσίντζας 4, Δαλέζος 4.
Τι μας άρεσε: Η εξαιρετική παρουσία του Γιάννης Ζαννιά στο παιχνίδι που ήταν καθοριστικός με τα μεγάλα του τρίποντα!