09/03/2020
Collectors 13 16 15 23 - 67 -
La Bola De Papel 6 7 11 15 - 39 -

Μόνοι πρώτοι οι Collectors!

Επιστροφή στον δρόμο των επιτυχιών για τους Collectors στον πέμπτο όμιλο της D2-League, αφού για την 15η αγωνιστική επιβλήθηκαν εύκολα των αγνώριστων La Bola De Papel με 67-39 στο κλειστό του Κολωνού και πλέον απολαμβάνουν την μοναξιά της κορυφής!

Με το δίδυμο Αγγελομάτη και Βλαχογεώργη να ξεκινάει ορεξάτο το παιχνίδι με 7 και 6 πόντους, αντίστοιχα, οι Collectors προηγήθηκαν με 13-6. Ο Γκιουλμπαξιώτης με ένα τριποντάκι και ο Κώστας Στάμου με 3 πόντους έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο, με τους γηπεδούχους να έχουν τον έλεγχο του παιχνιδιού και με 5 πόντους του Σαβέριου, αλλά και 4 του Κυριάκου, πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 16 πόντων, 29-13. Δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο οι La Bola De Papel, παρά τους 5 πόντους που πέτυχε ο Κοντίνος.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι κλείδωσαν ουσιαστικά το ροζ φύλλο αγώνα, αφού με προσωπικό show του Τεπελίδη με 7 πόντους, έφτασαν στο +20, 44-24. Ούτε και σε εκείνο το κομμάτι του αγώνα μπόρεσε η παρέα του Μαρινάκη να βρει ρυθμό και έτσι οι 5 πόντοι του Σίνη δεν έφταναν για να μαζέψει την διαφορά. Σκορ τρίτης περιόδου 44-24!

Διαδικαστικό χαρακτήρα απέκτησε το τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα, εκεί όπου οι Collectors ήταν ασταμάτητοι και με 9 πόντους του Αγγελομάτη, 6 του Κυριάκου και 5 του Κλεισούρα, έφτασαν στην άνετη νίκη με 67-39 Για τους La Bola De Papel στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Κώστας Στάμου και Γκιουλμπαξιώτης με 6 και 5 πόντους, αντίστοιχα.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 13/24 βολές, 24/57 δίποντα και 2/10 τρίποντα. Πήραν 50 ριμπάουντ, έδωσαν 10 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, ενώ έκαναν 19 λάθη και είχαν 1 μπλοκ. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 8/14 βολές, 11/40 δίποντα και 3/17 τρίποντα. Μάζεψαν 33 ριμπάουντ, μοίρασαν 4 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, ενώ έκαναν 17 λάθη και είχαν 5 κοψίματα.

Κορυφαίος των Collectors ο Βλαχογεώργης με 9 πόντους, έχοντας 3/6 βολές και 3/10 δίποντα. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, έκανε 2 λάθη και είχε 1 τάπα. Πολυτιμότερος των La Bola De Papel ο Κώστας Στάμου με 10 πόντους, έχοντας 4/6 βολές, 3/7 δίποντα και 0/4 τρίποντα. Πήρε 6 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ενώ έκανε 1 λαθάκι και είχε 1 τάπα.

Collectors (Μιχαηλίδης): Μιχαηλίδης 2, Κυριάκου 12, Λαγός, Αγγελομάτης 20, Τεπελίδης 6, Βλαχογεώργης 9, Χαραλαμπόπουλος 4, Κλεισούρας 7 (1), Σαβέριος 7 (1)

La Bola De Papel (Μαρινάκης): Στάμου Κ. 10, Στάμου Κ. 3, Μπούρας, Πανέτας, Βουρλιώτης, Καραστάθης, Κοντίνος 7, Γκιουλμπαξιώτης 8 (2), Σίνης 5 (1), Μαρινάκης, Φλώρος 2, Οικονόμου 4

Τι μας άρεσε: Η διάρκεια που είχαν στην απόδοσή τους οι Collectors και η πολυφωνία της επίθεσής τους!