45
Kourkoutes BC 13 15 15 17 - 60 -
Aces 8 10 16 11 - 45 -

Μόνοι πρώτοι οι Kourkoutes!

Την μοναξιά της κορυφής του έκτου ομίλου της D2-League απολαμβάνουν από χθες το βράδυ οι Kourkoutes, καθώς στα πλαίσια της όγδοης αγωνιστικής επικράτησαν δύσκολα των West Coast Aces με 60-45 και θα πάνε με την ψυχολογία στα ύψη στο ντέρμπι κόντρα στους Peristeri Nets!

Με τον Μανιουδάκη να ξεκινάει ορεξάτος το ματς με 9 πόντους και τους Συρίγο – Τσάκωνα να προσθέτουν από 2 πόντους ο καθένας, οι Kourkoutes προηγήθηκαν με 13-8 στο πρώτο δεκάλεπτο. Ο Στεργιόπουλος με 4 πόντους τραβούσε το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά, ενώ από 2 είχαν οι Ναρεκιάν και Γιώργος Κοντακιώτης.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο, με την παρέα του απόντα Σαρακηνού να πηγαίνει στα αποδυτήρια με προβάδισμα 10 πόντων, 28-18, μετά από 6 πόντους του Συρίγου και 3 του Καβρουλάκη. Τους West Coast Aces κράτησαν κοντά στο σκορ σε εκείνο το διάστημα οι Ναρεκιάν και Στεργιόπουλος με 3 πόντους ο καθένας.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Συρίγος με 7 πόντους έδωσε για πρώτη φορά διψήφια διαφορά ασφαλείας 14 πόντων στην ομάδα του Αθανασίου, 38-24, ωστόσο με προσωπικό show του Γιώργου Κοντακιώτη, ο οποίος σημείωσε 10 πόντους, οι Άσσοι μάζεψαν την διαφορά στους 9, 43-34, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος!

Με 4 συνεχόμενους πόντους του Ναρεκιάν και καλάθι του Μπατζάκα, οι West Coast Aces πλησίασαν στους 4, 44-40, 8:00 για το τέλος. Στο υπόλοιπο της συνάντησης οι Kourkoutes με όπλο την άμυνα και δράστες στην επίθεση τους Τσάκωνα (5π), Συρίγο (4π) και Μανιουδάκη (4π), έφτασαν δίκαια στη νίκη με 60-45!

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 11/18 βολές, 23/51 δίποντα και 1/10 τρίποντα. Πήραν 37 ριμπάουντ, έδωσαν 12 ασίστ, έκλεψαν 14 φορές, έκαναν 17 λάθη και είχαν 3 κοψίματα. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 10/15 βολές, 16/44 δίποντα και 1/14 τρίποντα. Μάζεψαν 32 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 22 λάθη και είχαν 4 μπλοκ.

Mvp για τους Kourkoutes ο Συρίγος με 19 πόντους, έχοντας 0/2 βολές, 8/14 δίποντα και 1/2 τρίποντα. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 4 φορές, έκανε 4 λάθη και είχε 3 τάπες. Πολυτιμότερος των West Coast Aces ο Στεργιόπουλος με 12 πόντους, έχοντας 6/7 βολές, 3/5 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Πήρε 5 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 4 φορές, έκανε 1 λαθάκι και είχε 2 τάπες.

Kourkoutes (Αθανασίου): Μεγαγιάννης, Δαιμονάκος 2, Καβρουλάκης 4, Βασιλόπουλος, Πλέστης 1, Βεϊσάκης 6, Συρίγος 19 (1), Τσάκωνας 10, Μανιουδάκης 15, Κούρτης 3

West Coast Aces (Μπατζάκας): Κοντακιώτης Γ. 12, Ναρεκιάν 11 (1), Κοντακιώτης Ν. 2, Ευμορφόπουλος 2, Μπατζάκας 4, Στεργιόπουλος 12, Τσουτσουράκης 2, Λεοντιάδης, Γεωργίου

Τι μας άρεσε: Τόσο η επιστροφή των Aces στο τελευταίο δεκάλεπτο, όσο και το γεγονός πως οι Kourkoutes έπαιρναν μπρος ανά πάσα στιγμή!

Τι μας άρεσε περισσότερο: Το κάρφωμα του Συρίγου στο πρώτο μέρος!