17/12/2023
Athens Bucks 17 12 16 13 - 58 -
N.A. 99ers 12 20 14 17 - 63 -

Μόνοι πρώτοι οι NA 99ers!

Την Κυριακή το βράδυ 18 Δεκεμβρίου στο Basketaki Arena, οι NA 99ers πιέστηκαν αφόρητα από την εξαιρετική εμφάνιση των Athens Bucks, αλλά ήταν πιο ψύχραιμοι στο τέλος, πήραν τη νίκη και σε συνδυασμό με την ήττα των Kasonic Beers πέρασαν μόνοι πρώτοι στον τρίτο όμιλο της Development.

Οι Athens Bucks σόκαραν τους 99 ρηδες στο ξεκίνημα του παιχνιδιού και με ογκόλιθο τον Αμανατίδη μέσα στη ρακέτα με 9 πόντους και τον Σπυριδώνη να δίνει βοήθειες με 4, ξέφυγαν ακόμα και με διψήφια διαφορά. Οι φιλοξενούμενοι ξύπνησαν μετά από εφτά αγωνιστικά λεπτά και με μπροστάρη τον Μερμίγκη με 8 πόντους, κατάφεραν να πλησιάσουν 17 – 12.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ήταν η σειρά των φιλοξενούμενων να πάρουν τα ηνία του αγώνα και με το δίδυμο Δημάδη(6) και Μερμίγκη(4) να ξεκινούν την αντεπίθεση και τον Παντελίδη στη συνέχεια να παίρνει τη σκυτάλη με 8 πόντους, πέρασαν μπροστά στο τέλος του ημιχρόνου 29 – 32. Για την ομάδα του Γκορίτσα που δεν ήταν τόσο παραγωγική στην επίθεση και έτρωγε εύκολους πόντους στην άμυνα, κορυφαίος ήταν ο Περίκος με 7 πόντους, με τον Αποστολόπουλο να σκοράρει μία φορά από τα 6.75.

Οι 99ers ήταν εξαιρετικοί στο πρώτο μισό της τρίτης περιόδου και μεγάλο πρωταγωνιστή τον Καθάριο με 8 πόντους, ξέφυγαν με 33 – 44. Μετά τα μισά, οι Bucks ισορρόπησαν το παιχνίδι και με τον Αμανατίδη κυρίως να εκμεταλλεύεται τις ελεύθερες βολές(8), πήραν το μομέντουμ και πλησίασαν στον πόντο(45-46).

Μέχρι τα μισά του τέταρτου δεκαλέπτου, οι φιλοξενούμενοι με Καθάριο και Παπαπέτρου να οδηγούν την επίθεση με 4 πόντους αμφότεροι, κρατούσαν την πρωτοπορία, με τους Μπαγκς να μην αφήνουν το ματς να ξεφύγει και με 8 πόντους του Περίκου και 4 του Αποστολόπούλου να φέρνουν το ματς στην απόλυτη ισορροπία(57-57). Μπαίνοντας στο τελευταίο πεντάλεπτο, οι 99 ρηδες έβγαλαν περισσότερη ενέργεια, βρήκαν σκορ από τέσσερις διαφορετικούς παίκτες και εκμεταλλευόμενοι την αστοχία των γηπεδούχων, πήραν μία πολύτιμη νίκη με 58 – 63.

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Μιχάλης Μερμίγκης με 19 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Μάκης Αμανατίδης με 17 πόντους, 12 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Οι Bucks είχαν 16 / 47 δίποντα, 4 / 11 τρίποντα, 14 / 21 βολές, κατέβασαν 36 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 15 λάθη.

Οι NA 99ers είχαν 23 / 43 δίποντα, 4 / 17 τρίποντα, 5 / 13 βολές, κατέβασαν 31 ριμπάουντ, μοίρασαν 17 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 7 λάθη.

Athens Bucks(Γκορίτσας): Αμανατίδης 17(12ρ.), Αποστολόπουλος 8, Γκορίτσας 2, Δανιάς 2, Λυραντωνάκης 2, Περίκος 21, Σπυριδώνης 6.

NA 99ers(Κοκκίνης): Ασημομύτης, Δημάδης 15, Καζάκος, Καθάριος 12, Μελέτης 4, Μερμίγκης 19(8ρ.), Παντελίδης 7, Παπαπέτρος 6.

Τι μας άρεσε:
Το ενδιαφέρον μέχρι τα τελευταία δευτερόλεπτα, η σκληράδα των Athens Bucks και ο χαρακτήρας νικητή που έχουν χτίσει οι 99ers.