03/10/2023
N.A. 99ers 15 18 11 6 - 50 -
Athens Bucks 9 15 11 10 - 45 -

Μόνοι πρώτοι οι NA 99ers!

Στην κορυφή του τρίτου ομίλου της Development , στρογγυλοκάθισαν οι 99 ers , καθώς το βράδυ της Τρίτης στο Basketaki Arena, σε ένα πολύ δυνατό παιχνίδι, επικράτησαν δύσκολα με 50 – 45 απέναντι στους Athens Bucks που έκλεψαν τις εντυπώσεις.

Οι 99ers μπήκαν με τη γνωστή τους ορμή στο πρώτο δεκάλεπτο, χτύπησαν στο transition και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μαραγκουδάκη που πέτυχε 8 πόντους, πήραν τα ηνία και κρατούσαν το προβάδισμα με 15 – 9. Η ομάδα του Γκορίτσα, προσπαθούσε να σπάσει τον ρυθμό των γηπεδούχων και έμενε κοντά στο σκορ χάρη στις προσπάθειες από Χριστόπουλο, Σπυριδώνη, Βερώνη και Πούγια.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Bucks προσπάθησαν με το σετ παιχνίδι και την δύναμη κάτω από τα καλάθια να φέρουν το ματς στα μέτρα τους με πρώτο βιολί τον Βερώνη με 4 πόντους, όμως οι γηπεδούχοι με τον Παντελίδη πιο ελαφρύ μέσα στην ρακέτα να πετυχαίνει 6 πόντους και το δίδυμο Μερμύγκη(6) και Κοκκίνη(4) να χτυπούν στο ανοιχτό γήπεδο, πήγαν στην ανάπαυλα με το υπέρ τους 33 – 24.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι προσπαθούσαν να μειώσουν και τα κατάφεραν, με την μπάλα να πηγαίνει στον Αμανατίδη που δημιουργούσε από το low post και τον Δανιά να ξεχωρίζει με 4 πόντους, όμως οι προπορευόμενοι με τρίποντες βόμβες από Δημάδη – Μελέτη και γκολ φάουλ του Βασιλάκη, έστειλαν ξανά την διαφορά στο + 9.

Ακόμα πιο κλειστό έγινε το τέταρτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τις ομάδες να σκοράρουν με το σταγονόμετρο και τις άμυνες να τσακίζουν κόκκαλα. Οι Bucks πάλεψαν με νύχια και με δόντια να κάνουν την μεγάλη ανατροπή με μπροστάρη τον Φωτεινό με 6 πόντους, όμως γηπεδούχοι έμεινα ψύχραιμοι και με Βασιλάκη, Μαραγκουδάκη και Καθάριο να βάζουν από ένα καλάθι, δραπέτευσαν με το δίποντο με σκορ 50 – 45.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Μιχάλης Μερμίγκης με 9 πόντους, 7 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 5 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Βασίλης Φωτεινός με 13 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Οι 99ers είχαν 18 / 48 δίποντα, 3 / 17 τρίποντα, 5 / 16 βολές, κατέβασαν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 6 λάθη. Οι Bucks είχαν 16 / 44 δίποντα , 1 / 13 τρίποντα, 10 / 13 βολές, κατέβασαν 33 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 11 λάθη.

NA 99ers(Δημάδης): Ασημομύτης, Βασιλάκης 7, Δεδεψίδης , Δημάδης 6, Καθάριος 2, Καλοτεράκης 1, Κοκκίνης 6(11ρ.), Κουρεμένος, Μαραγκουδάκης 12, Μελέτης 3, Μερμίγκης 9(7ρ.), Παντελίδης 4.

Athens Bucks(Γκορίτσας): Αμανατίδης 7(9ρ.), Βερώνης 7, Δανιάς 4, Καρταλίδης 2, Λυραντωνάκης 2, Πούγιας 2, Σπυριδώνης 6, Φωτεινός 13(8ρ.), Χριστόπουλος 2.

Τι μας άρεσε: Το κλίμα μεταξύ των παικτών, ιδιαίτερα μετά από ένα τόσο δυνατό παιχνίδι.