28/11/2022
Nickan 6 19 8 14 - 47 -
Young Ballers BC 15 14 10 14 - 53 -

Μόνοι στην κορυφή οι Young Ballers!

Βράδυ Δευτέρας στο Basketaki Arena η Nickan (2-2) υποδέχθηκε τους Young Ballers (4-0) στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής του πρώτου ομίλου της Evolution League. Η ομάδα του coach (πλέον) Στεφανάκου κατάφερε να λυγίσει την Nickan του συγκινητικού Νίκου Ανδριόπουλου (32π., 21ρ.) επικρατώντας με 49-80 και φτάνοντας τις 5 διαδοχικές νίκες. Διπλό ήταν μάλιστα το κέρδος για τους Ballers που, χάρη στην ήττα που γνώρισαν τα Tsouvalia, απολαμβάνουν την μοναξιά της κορυφής, όπως συνέβη και πέρσι στο μεγαλύτερο κομμάτι της σεζόν στη D2.  Πάμε, όμως, να δούμε λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Με τη γνωστή λυσσαλέα άμυνα που τους χαρακτηρίζει και το δίδυμο Βούλγαρης (7π.) – Ζορμπάνος (6π.) να τραβάει κουπί στην επίθεση, οι Ballers μπήκαν σε θέση οδηγού στο ξεκίνημα. Σε ρηχά νερά κινήθηκε η Nickan που σκόραρε μόλις 6 πόντους, ούσα επηρεασμένη από τον τραυματισμό του Ανδριόπουλου που ευτυχώς δεν απεδείχθη σοβαρός. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 6-15.

Αλλαγή σκηνικού στο υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου. Το ασύλληπτο επιθετικό κρεσέντο του Ανδριόπουλου (17π.) ανέτρεψε τα δεδομένα για τους γηπεδούχους που κατάφεραν να μειώσουν στους 4. Οι «Πράσινοι» παρά το γεγονός ότι αντιμετώπισαν πρόβλημα στην άμυνα, διατήρησαν το προβάδισμα στην κατοχή τους έχοντας ως πρωταγωνιστή τον Σταματή (8π.). Σκορ ημιχρόνου, 25-29.

Μετά την ανάπαυλα η παραγωγικότητα εκατέρωθεν μειώθηκε, με το επιμέρους σκορ να γράφει 8-10. Ο Ανδριόπουλος (5π.) συνέχισε να δημιουργεί προβλήματα στην αντίπαλη άμυνα, ενώ στην εξίσωση των σκόρερ προστέθηκε και ο Ξουράφης (2π.). Στην αντίπερα όχθη, οι Καβαλλάρης (4π.), Ζορμπάνος (2π.) και Μουζάκης (3π.) βρήκαν το δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι, στέλνοντας την ομάδα τους στην τελευταία περίοδο με κάβα 6 πόντων. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 33-39.

Μεγάλη μάχη στο τέταρτο δεκάλεπτο. Η Nickan, βρίσκοντας στήριγμα στους Ανδριόπουλο (6π.), Μεϊδάνη (4π.), Μορφιάδη (2π.) και Ξουράφη (2π.) πίεσε για την ανατροπή βάζοντας πίεση στους φιλοξενούμενους. Οι ψυχωμένοι Ballers, ωστόσο, ανέβασαν το περιφερειακό τους ποσοστό την πιο κρίσιμη ώρα, παίρνοντας μεγάλα σουτ από τους Βούλγαρη (6π.), Ζορμπάνο (5π.) και Ανδρεάδη (3π.) και δραπετεύοντας  με ακόμη ένα ροζ φύλλο στη συλλογή τους.

Στο τέλος του αγώνα, η Nickan είχε 13/37 δίποντα, 3/15 τρίποντα και 12/26 βολές. Μάζεψε 41 ριμπάουντ, μοίρασε 11 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, ενώ είχε 16 λάθη και 4 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι Young Ballers είχαν 17/42 δίποντα, 4/29 τρίποντα και 7/17 βολές. Μάζεψαν 49 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, ενώ είχαν 11 λάθη και 1 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Μιχάλης Βούλγαρης με 16 πόντους και double-double, έχοντας 4/9 δίποντα, 1/2 τρίποντα και 5/8 βολές. Μάζεψε 20 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, ενώ είχε 5 λάθη σε 29 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε φυσικά ο Νίκος Ανδριόπουλος με 32 πόντους και double-double, έχοντας 7/15 δίποντα, 3/8 τρίποντα και 9/16 βολές. Μάζεψε 21 ριμπάουντ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε 2 λάθη και 4 μπλοκ σε 36 λεπτά συμμετοχής.

Nickan (Σιγανός) : Ανδριόπουλος 32 (3), Γκατζέλης, Μαστορόπουλος, Μεϊδάνης 9, Μορφιάδης 2, Ξουράφης 4, Σιγανός, Τριβιζάς, Τσίλης.

Young Ballers (Στεφανάκος) :  Ανδρεάδης 5 (1), Βαρκάρης, Βούλγαρης 16 (1), Ζορμπάνος 13 (1), Καβαλλάρης 6, Κρόκος, Μουζάκης 5, Σταματής 8 (1).

Τι μας άρεσε : Το σασπένς στο φινάλε.