23/01/2020
Beerokoillers 8 12 8 25 - 53 -
Draft Fathers 15 12 18 13 - 58 -

Μόνοι τρίτοι οι Draft Fathers!

Το βράδυ της Τετάρτης 22, Ιανουαρίου στα εκπαιδευτήρια του Πλάτωνα, οι Draft Fathers παίρνοντας από νωρίς τα ηνία του αγώνα, άντεξαν την αντεπίθεση των Beerokoillers στο τελευταίο δεκάλεπτο και επικράτησαν με 53 – 58 μένοντας μόνοι στην τρίτη θέση του πρώτου ομίλου της Development.

Με δίποντο του Νικολόπουλου ξεκίνησε το ματς για τους Beerokoillers , όμως Παρμακλής,Σκληράκης και Κανέλλος με τρίποντο έκαναν το 2 – 7. Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι έβρισκαν λύσεις με 6 συνεχόμενους πόντους του Παναγιωτάκη, αλλά οι φιλοξενούμενοι με 4 πόντους του Κανέλλου και βοήθειες από Βλαχοθανάση και Σκληράκη διατηρούσαν προβάδισμα με 8 – 15.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο μεταξύ των δύο ομάδων. Οι Fathers συνέχισαν να προπορεύονται με Κανέλλο, Παρμακλή, Αποστολάκη, Δράκο και Βάθη να σκοράρουν, ενώ οι Beerokoillers ακολουθούσαν με Παναγιωτάκη(5), Παγίδα(4) και Κοσμαδάκη , 20-27 σκορ ημιχρόνου .

Στα πρώτα πέντε λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου οι Fathers πάτησαν το γκάζι κι εξαφανίστηκαν με Κανέλλο(4), Βλαχοθανάση,Βάθη και Παρμακλή(22-38). Οι Beerokoillers προσπαθούσαν να μείνουν στο ματς με Κοσμαδάκη(4) και Λιακόπουλο να σκοράρουν, αλλά οι φιλοξενούμενοι με Παρμακλή,Βλαχοθανάση και Δράκο είχαν μαξιλαράκι ασφαλείας (28 – 45).

Αποστολάκης(4) και Βλαχοθανάσης ανέβασαν κι άλλο την διαφορά με το ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου , αλλά οι Beerokoillers σιγά-σιγά με Χαμπερή(4), Κοσμαδάκη(5) και Παπαδημητρίου(4) ροκάνιζαν την διαφορά(43-51). Οι Fathers απάντησαν με βολή του Δράκου και δίποντο του Κανέλλου για να έρθει ο Παναγιωτάκης με 6 συνεχόμενους πόντους να μειώσει ακόμα περισσότερο (49 – 54.). Στο ένα λεπτό που απέμενε για την λήξη του παιχνιδιού οι φιλοξενούμενοι με βολές από Κανέλλο, Βάθη και Παρμακλή κράτησαν τη νίκη για την ομάδα τους , ενώ στην αντίπερα όχθη Κοσμαδάκης και Νικολόπουλος σημείωσαν από ένα καλάθι διαμορφώνοντας το τελικό 53 – 58.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Παναγιώτης Βλαχοθανάσης με 9 πόντους, 7 ριμπάουντ, 1 ασίστ , 1 κλέψιμο και 2 τάπες ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιάννης Παναγιωτάκης με 17 πόντους, 9 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Συνολικά οι Beerokoillers είχαν 22 – 57 δίποντα, 1– 13 τρίποντα, 6 – 12 βολές, κατέβασαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 14 λάθη. Οι Fathers είχαν 21 – 52 δίποντα, 2 – 12 τρίποντα, 10 – 17 βολές, κατέβασαν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 10 λάθη.

Beerokoillers (Μανδηλαράς): Νικολόπουλος 4, Κοσμαδάκης 14, Παπαδημητρίου 4 (8ρ.), Παγίδας 6(10ρ.), Παναγιωτάκης 17 (9ρ.), Ψεματίκας( 8 ρ.), Λιακόπουλος 2, Μανδηλαράς, Χαμπερής 6.

Draft Fathers (Σκληράκης): Δράκος 6(6ρ.), Παρμακλής 10 (4ας.), Βάθης 5 (7ρ.), Σκληράκης 4 (7ρ.), Βλαχοθανάσης 9 (7ρ.), Αποστολάκης 6 (6ρ.), Κανέλλος 18.

Τι μας άρεσε: Ωραίο μπάσκετ κατά διαστήματα από τους Fathers, αλλά και το τέταρτο δεκάλεπτο των Beerokoillers.