06/04/2024
Monstars 19 29 15 22 - 85 -
Los Angeles Bakers 22 6 25 12 - 65 -

Monstars to the moon!

Ο αγώνας ξεκίνησε με μεγάλη αναμονή και προσδοκία. Και οι δύο ομάδες είχαν στο δυναμικό τους κορυφαίους παίκτες που προμήθευαν με εντυπωσιακές επιδόσεις. Οι Monstars, με τους Νίκο Στράντζαλη, Αγατσιώτη και Αργυρίου, επέδειξαν ένα δυναμικό παιχνίδι, ενώ οι Bakers, που είχαν στο επίκεντρο τους τους Ντινόσι και Λαζαρίδη, αντέδρασαν με επιμονή. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους Bakers να έχουν το προβάδισμα με σκορ 22-19, δείχνοντας ότι ο αγώνας θα ήταν εξαιρετικά αμφίρροπος.

Καθώς ο αγώνας εξελίσσονταν, οι Monstars απέδειξαν την υπεροχή τους στο παρκέ. Οι Στράντζαλης, Αγατσιώτης και Αργυρίου έδειξαν εξαιρετική συνεργασία και δεξιότητα, ενώ η άμυνά τους ήταν ανυπέρβλητη. Από την άλλη πλευρά, οι Bakers φάνηκαν να αντιμετωπίζουν δυσκολίες στο να ανταπεξέλθουν στην πίεση των αντιπάλων τους. Το δεύτερο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους Monstars να κυριαρχούν στο γήπεδο και να προηγούνται με σκορ 48-28.

Καθώς ο αγώνας προχωρούσε, οι Bakers απέδειξαν ότι δεν θα παραδοθούν εύκολα. Με την ηγεσία των Ντινόσι και Λαζαρίδη, η ομάδα αντέδρασε ενώπιον της υπεροχής των Monstars και προσπάθησε να μειώσει τη διαφορά στο σκορ. Ωστόσο, οι Monstars διατήρησαν τον έλεγχο του παιχνιδιού και κατάφεραν να διατηρήσουν το προβάδισμά τους. Μετά το τρίτο δεκάλεπτο, οι Monstars προηγούνται με σκορ 63-53.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα, οι Monstars επιβεβαίωσαν την υπεροχή τους και την επικράτησή τους στο ματς. Οι Στράντζαλης, Αγατσιώτης και Αργυρίου συνέχισαν να επιδεικνύουν εξαιρετικές επιδόσεις, ενώ η ομάδα τους λειτούργησε συντονισμένα και αποφασιστικά στο γήπεδο. Από την άλλη πλευρά, οι Bakers προσπάθησαν να ανταπεξέλθουν στην πίεση, αλλά η υπεροχή των αντιπάλων τους ήταν ανυπέρβλητη. Με το τέλος του αγώνα, οι Monstars παίρνουν τη νίκη με σκορ 85-65.

Πολυτιμότερος παίχτης του αγώνα είναι ο Νίκος Στράντζαλης ο οποίος πέτυχε 26 πόντους και μάζεψε 5 ριμπάουντ.

Πρωταγωνιστής για τους Bakers είναι ο Γιώργος Λαζαρίδης ο οποίος έκανε Double Double με 16 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Monstars: Αργυρίου 11 (3) , Αγατσιώτης 10 , Στράντζαλης Μ. 9 (3) , Πατσίκας , Κωνσταντίνου , Πανόπουλος 3 , Αγατσιώτης 3 , Νικολαΐδης 8 (1) , Πεταβρατζης  , Στράντζαλης Ν. 26 (5) , Μηνασίδης 4 , Αικατερίνης 11 (1)

Los Angeles Bakers: Στούπας Δ. 2 , Στούπας Β. 13 (1) , Λαζαρίδης 16 (3) , Καραμανίδης , Στεργιόπουλος 11 (1) , Ντινόσι 23