05/10/2020
Thunder 20 12 12 15 - 59 -
Retro Pacers 20 10 13 7 - 50 -

Μόχθησε για το 4×4 η Thunderblaze!

Αήττητη πέρασε στην επόμενη φάση του κυπέλλου η Thunderblaze, καθώς κέρδισε τους μαχητικούς West Side Ballers με 59-50 για την πέμπτη αγωνιστική του 39ου ομίλου του Basketaki Cup!

Απόλυτα ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα της συνάντησης, με τις δύο ομάδες να προσφέρουν ωραίο θέαμα και να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ, 20-20. Οι Τσιστράκης (6π), Λαγός (6π), Γεωργίου (4π) και Ζαΐμης (4π) έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά, ενώ οι Μπουρμπόν (6π), Τσιλιμπάρης (6π) και Κρίθημος (5π) ηγήθηκαν της επίθεσης των West Side Ballers.

Ίδια η εικόνα της αναμέτρησης και στην δεύτερη περίοδο, εκεί όπου με 8 συνεχόμενους πόντους του Τσιστράκη και βοήθειες των Γεωργίου – Ζαΐμη, η Thunderblaze πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα 2 πόντων, 32-30. Τους φιλοξενούμενους κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο οι Μπουρμπόν και Σέμπογλου με 5 και 3 πόντους, αντίστοιχα.

Ντέρμπι ήταν το ματς και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, με την Thunderblaze να φτάνει μέχρι και στο +6, 42-36, μετά από 4 πόντους του Γεωργίου και τρίποντο του Λαγού. Ωστόσο, η παρέα του Αναγνωστόπουλου αντέδρασε άμεσα και με 7 πόντους του Κρίθημου, ο οποίος έβαλε εκπληκτικό buzzer beater στο τέλος της περιόδου, αλλά και 4 του Σέμπογλου, μείωσε στον πόντο, 44-43!

Με δίποντα των Βαταλίδη, Κρίθημου και Μπουρμπόν, οι West Side Ballers προηγούνταν με 45-48, 6:00 για την λήξη. Στο υπόλοιπο του αγώνα μίλησε η εμπειρία της Thunderblaze, αφού με 5 πόντους του Γεωργίου, 5 του Ζαΐμη, 3 του Τσιστράκη και βολές του Λαγού, έφτασε στη νίκη με 59-50.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 12/24 βολές, 18/49 δίποντα και 3/26 τρίποντα. Πήραν 64 ριμπάουντ, έδωσαν 10 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, ενώ έκαναν 16 λάθη και είχαν 3 τάπες. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 10/18 βολές, 11/56 δίποντα και 6/28 τρίποντα. Μάζεψαν 53 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, ενώ είχαν 9 λάθη και 1 μπλοκ.

Κορυφαίος της Thunderblaze ο Τσιστράκης με 19 πόντους (double-double), έχοντας 3/6 βολές και 8/16 δίποντα. Μάζεψε 29 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, έκανε 7 λάθη και είχε 2 τάπες. Πολυτιμότερος των West Side Ballers ο Μπουρμπόν με 13 πόντους (double-double), έχοντας 2/10 δίποντα και 3/9 τρίποντα. Πήρε 15 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και ήταν αλάνθαστος.

Thunderblaze (Κοκκινάκης): Ζαράνης 1, Λαγός 11 (3), Ζαΐμης 13, Τσιστράκης 19, Κοκκινάκης, Γεωργίου 15

West Side Ballers (Αναγνωστόπουλος): Πουλαδάκης, Βαταλίδης 2, Τσιλιμπάρης 7, Αναγνωστόπουλος 2, Σέμπογλου 8, Πανάγος 2, Κρίθημος 16 (3), Μπουρμπόν 13 (3)

Τι μας άρεσε: Οι αρκετές δυνατές μονομαχίες μέσα στην ρακέτα και το ντέρμπι που παρακολουθήσαμε για 38 λεπτά!